Facebook'tan Güzel Bir Başarı

Facebook'tan Güzel Bir Başarı

Şirketler hakkında yıllık inceleme raporları hazırlayan Glassdoor adlı internet sitesi bu yıl için hazırladığı raporda çalışabilinecek en iyi şirket olarak Facebook'u seçti. Farklı şirketlerde çalışan insanlar tarafından işverenlerin, kariyer imkanları, gelir ve kazançlar, iş ve sosyal hayat dengesi, kültür ve inançlar gibi unsurlar temel alınarak oylanması sonucu oluşturulan rapor firmaların sosyal prestiji açısından da önem taşıyor.

Uzakdoğuda Foxconn gibi firmalarda yaşanan çalışan intiharları gibi durumlar firmaların itibarlarını zedeleyerek dünya çapında tepkiler almasına neden olmaktaydı. Bu da firmalar için azalan kar anlamına gelebilmekteydi. Aslında bu rapor bir anlamda bu durumu doğrular nitelikte; çünkü en üst sıralarda dünyada en yüksek gelir elde eden firmalar bulunmakta. Bunu çalışan memnuniyetine borçlu olan firmalar arasında ilk sırayı çeken Facebook'u Google 6. sıradan, Intel 31., Apple ise 34. sıradan takip etmekte.

Facebook'ta çalışan bir ürün yöneticisinin demecine göre: "Facebook şirket yönetimi, Facebook'un dünyayı daha açık ve bütünleşmiş yapma amacına gönülden inanmakta. Takımlar küçük ve kendilerine özel dinamiklere sahipler ve bir bireyin tek başına yaratabileceği farklılığı görmek inanılmaz."

Bu güzel başarının benzerlerini ülkemizde faaliyet gösteren firmalardan da görebilmek gayet gurur verici olmaz mıydı?

YORUMLAR