GeeksPhone, Geliştiriciler İçin Firefox İşletim Sistemli Telefon Çıkarıyor

GeeksPhone, Geliştiriciler İçin Firefox İşletim Sistemli Telefon Çıkarıyor

Mozilla’nın tarayıcı tabanlı Firefox işletim sistemini n açılmasından yana olan programcılar, bunun gerçekleşmesine yardımcı olma şansını yakalayacaklar.

GeeksPhone adlı küçük bir İspanyol şirketi, geliştiricilere yeni Firefox işletim sistemini tanıma imkânı sunan telefonların satışına başladı. GeeksPhone, tarayıcı tabanlı işletim sistemi için, Keon ve Peak olmak üzere iki adet 3G telefon duyurdu. Telefonlar; müşterilerden ziyade programcılar için tasarlanmış. Bunun yanında,  temel işletim sistemindeki hataları ayıklamak ve ilerlemek için programcıların uygulama geliştirebilecek olması, Mozilla’nın açık kaynaklı mobil işletim sistemini daha gerçekçi kılacaktır.

Firefox işletim sistemi, Mozilla’nın, Apple’ın iOS ve Google’ın Android’inin duvarlarla örülü alanına daha çok açıklık getiren bir işletim sistemi kurma yönündeki iddialı girişimidir. Bununla birlikte, projenin adı açık kaynaklı olsa da, proje, Google ve onun kurumsal ortakları tarafından gizlilik içinde yürütülmekte. Proje ayrıca,  çevrim içi servisler ve uygulama dağıtımının ekosistemi ile yakından bağlantılı durumda.  Apple’ın iOS’u için ise kilitli tabiri kullanılabilir. Öyle ki, uygulama mağazasında sadece Apple onaylı uygulamalar özel kaynak kodu mevcut.

Kapalı olsun ya da olmasın, iOS’un ve Android’in, tablet ve telefon alanlarında çok popüler olduğu kesin. Ayrıca pazarın bir alternatif isteyip istemediği konusu da pek açık değil.  Bunun yanı sıra, Firefox OS için rekabetin pek de kolay olacağı söylenemez. 

2012 Yılında En Çok Konuşanlar Kadınlar Oldu

YORUMLAR