Geliştirici Anketi, 2013 İçin En İyi Mobil Tahminlerini Sundu

Geliştirici Anketi, 2013 İçin En İyi Mobil Tahminlerini Sundu

Appcelerator ve IDC, 2012’nin dördüncü çeyreğine ait mobil geliştirici anketinin sonuçlarını açıkladı. iOS ve Android güçlü pozisyonlarını korurken; Google’ın Nexus tabletleri, bazı geliştiricilerin ilgisini çekmekte.

2013, mobil alıverişin yaygınlaşacağı bir yıl olacak gibi görünüyor. Araştırma şirketi IDC ve mobil platform geliştiricisi Appcelerator tarafından henüz açıklanan “2012 Yılı Dördüncü Çeyreği Geliştirici Anketi Raporu”na göre, çoğu perakende şirketinin 2013 yılında mobil alım-satımı ile ilgilenmesi olası.

Yaklaşık 3.000 Appcelerator müşterisinin görüşlerini kapsayan anketten çıkan tahminlere bakılırsa, müşterilerin yüzde 86’sı perakende mağazada alışveriş yaptığı sırada mobil cihazından bir perakendecinin sitesine erişecek.  Ankete katılanların yüzde 71’inin tahminine göre ise, mobil cüzdan 2013’te tüketici deneyimine sunulacak. Her akıllı telefon kullanıcısının bir tableti olacağını düşünenlerin yüzdesi ise ankette yüzde 58’ler civarında.

Yakın Alan İletişimi (NFC) özellikli cihazların eksikliğinin, mobil ticaretin yükselişini olumsuz etkilemesi beklenmiyor.

Raporda göze çarpan diğer tahminler şöyle:

iOS ve Android platformlarına karşı ilginin nasıl olacağına dair bir soruya yönelik, bu ilginin 2013 yılının üçüncü çeyreğine kadar devam edebileceği tahmininde bulunulmuş.

Anketi yanıtlayanların yüzde 53’ünden fazlası, cihazlar için uygulama üretmekle ilgilenmeye başladığını söylemiş. Google Nexus’un da bu yönde güçlenen tabletler arasında yer alacağı sanılıyor.

Ankette dikkat çeken cevaplar arasında Microsoft Surface’in yetersiz bulunması yer alıyor. Cevap verenlerin yüzde 35’i, Microsoft’un, Windows 8 donanımında daha başarılı olması gerektiğini söylüyor. 

YORUMLAR