‘Geliyoo’ İsimli Milli Arama Motoru Kafaları Karıştırdı (Güncellendi)

‘Geliyoo’ İsimli Milli Arama Motoru Kafaları Karıştırdı (Güncellendi)

İki Türk mühendisin, 10 yıllık çalışmasının ürünü olan yerli ve milli arama motoru 'Geliyoo’ test yayınına başladı. Ancak ne kadar yerli yapım olduğu, sosyal medyada büyük tartışma konusu oldu. Görünen o ki, Geliyoo.com sanıldığı kadar Yerli ve Milli değildi.

Hatırlarsanız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 26 Aralıkta verdiği bir demeçte, yerli arama motoru üzerinde çalışmalar yapıldığını belirtmiş ve bilhassa ve mutlaka bir yerli arama motoru geliştirmenin gerekliliğini işaret etmişti. Bunun üzerinden iki hafta geçmeden şimdi de yerli bir arama motoru üzerinde çalışan mühendisler Hakan Atabaş ve Fatih Arslan aslında bir süredir var olan 'Geliyoo'yu daha da geliştirdi. İki girişimci Geliyoo isimli arama motoruna 10 milyon Türk lirası harcadıklarını ifade ettiler.

En iyi yerli arama motoru?

2 girişimci Hakan Atabaş ve Fatih Arslan, Türkiye'de en müsait alt yapının Geliyoo.com'da olduğunu söylediler. Geliyoo arama motorunun Türkiye'de bugüne kadar hiç bir arama motoru firması tarafından uygulanmamış çalışmalarla donatıldığını ifade eden iki ortak, "Birçok ülke Google'ın dünya genelindeki üstünlüğünü ortadan kaldıran çalışmalar ortaya koydu. Bunun ilk örneği; şu anda Türkiye'de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex. Sonrasında bunu Çin takip ederek Baidu adındaki arama motorunu hizmete açtı. Ülkemizde de bu ve buna benzer girişimler yapıldı; ancak kesinlikle kayda değer bir çalışma ortaya koyulamadı" dediler. Bu konuda oldukça geç kalındığının altını çizen Atabaş, Geliyoo'nun gereken desteği ve güveni kazanacağına inandığını anlattı. Ancak herşey bu iki geliştiricinin ajanslara dağıttığın bu haber bülteninden sonra başladı. 

Madem Yerli,Yapımsa Neden Google API Kullanıyor İddiası?

Ancak her ne kadar kendisinden "yerli arama motoru ve Google'a rakip" olarak söz edilse de Geliyoo arama Motorun'nun Google API'si üzerinde yapılandırılmış olması sosyal medyada tartışma yarattı. Geliyoo.com'da yapılan aramalarda sonuçlar Google'dan gelirken, video aramaları da YouTube üzerinden sorgulanıyor. Sosyal medyada paylaşılan iletilere göre, Geliyoo.com'dan yapılan aramaların Google arama motorundan hiçbir farklı bir yöntem izlemediği, aksine aynı altyapıyı kullandığı savunuluyor.Arama motorunun ise 15 dolarlık bir yazılımla inrternet üzerinden satın alındığı da iddia ediliyor. Tabii bu soru, harcanan 10 milyon TL'nin nereye gitmiş olacağına dair daha büyük bir soru yumağı oluşturuyor.Bu arada www.gidiyoo.org isimli bir sitede "kendimi şansız hissediyorum" mottosuyla bu  durumla oldukça alay ediliyor.

Projenin Bakanlıkla İlgisi Yok

Yukarıda ajanslara yansıyan proje detayının aslında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile bir ilgisi de yok. Sosyal medyadaki eleştirilen en önemli noktalardan biri de bu. Geliyoo.co, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı olmayan bireysel bir proje. Ortaya çıkan ve paylaşılan detaylar ışığında Geliyoo.com'un 10 yıl süren geliştirme süreci de sorgulanıyor.

 

YORUMLAR