GetContact'ın Ardından Truecaller Uygulaması da Kaldırıldı!

GetContact'in Ardından Truecaller Uygulaması da Kaldırıldı!

Kullanıcıların onayı olmaksızın isimden telefon numarası veya telefon numarasından isim sorgulaması hizmeti veren uygulamalar yavaş yavaş tarih olmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda kaldırılan GetContact'tan sonra bu kez de Truecaller uygulaması miadını doldurdu. 

Başka kişilerin telefonunda hangi isimle kayıtlı olduğunuzu öğrenmenizi sağlayan GetContact uygulaması hakkında gelen şikayetler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nu (BTK) harekete geçirmişti. 

GetContact başta olmak üzere 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na aykırı olarak faaliyet gösteren 25 rehber uygulaması hakkında inceleme başlatan BTK, yapılan değerlendirmeler neticesinde GetContact uygulamasını yayından kaldırmıştı.

Truecaller uygulaması kaldırıldı

Rehberinizde olmayan bir numara sizi aradığında numaranın kime ait olduğunu gösteren ve spam olarak bildirilen numaraları otomatik olarak bloklama özelliği bulunan Truecaller, GetContact ile aynı kaderi paylaşmaktan kurtulamadı. Dünyanın en popüler rehber uygulamalarından birisi olan Truecaller, kullanıcıların bilgilerini izinsiz topladığı gerekçesiyle Google Play Store ve App Store'dan kaldırıldı. 

Milyonlarca iOS ve Android kullanıcısı tarafından indirilen ve sahip olduğu veri tabanıyla alanında en gelişmiş rehber uygulamalarından bir tanesi olan Truecaller, GetContact'ın neden olduğu kaostan nasibini almış gibi gözüküyor. Zira söz konusu rehber uygulamaları uzun bir zamandır kullanılıyordu. Ancak GetContact'ın sosyal medyada kısa zamanda viral olması, okları bu uygulamalara çevirdi.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hızla yayılan ve güvenlik açığı içeren 3. parti uygulamalarla kaynağı belli olmayan GetContact benzeri uygulamaların kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabileceğini söyleyerek kullanıcılara uyarılarda bulunmuştu. 

YORUMLAR