Gmail: Bir E-postanın Yol Hikayesi

Gmail: Bir E-postanın Yol Hikayesi

Google'ın "Daha iyi web, daha iyi çevre" sloganı ile başladığı Google Green projesinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Dünyanın sayılı veri merkezlerinden biri olan Google, yaptığı son değişiklikler ile diğer veri merkezlerinden net bir şekilde kendini ayrı bir noktaya yerleştirmiş oldu. Daha çevreci, daha az enerji harcayan, daha az gaz salınımında bulunan bir teknoloji üssüne dönüşüverdi. Bu başarının arkaplanında neler olduğunu "Gmail - Bir epostanın yol hikayesi" isimli videolar ile desteklediği animasyon ile kendi tarzında anlatmaya çalışıyor. Gönder tuşuna bastığımızda arkadaşımızın Gelen Kutusuna okunmayan bir ileti olarak gelebilmesi için ne kadar yol kat ettiğini merak etmiyor musunuz? Öğrenelim bakalım.

Google yeni veri merkezinin tanıtımını ve çevreci yanını kullanıcılarına daha iyi anlatabilmek amacıyla bir e-postanın hikayesi isimli bir sayfa hazırlamış ve bu sayfaya BURADAN ulaşabilirsiniz. Ayrıca hikayeyi kısa özetine ise yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Kısa kısa bir e-postanın yol hikayesi:

 • Bir e-postanın yol hikayesi o sol üst köşede yer alan Gönder butonuna bastığımızda başlıyor.
 • Kullandığımız internet sağlayıcının veri hattı üzerinden e-posta bilgilerimiz o incecik telefon hattı kablosundan iletiliyor.
 • Google o kadar hızlı ki bu havadaki mesajı yakalayıp hemen gerekli birime yönlendiriyor.
 • Uzun bir yolu çok kısa sürede kat eden e-postamız Google DataCenter'a ulaşıyor.
 • Datacenter girişinde görevli, yetki kontrolünden sonra e-postamızı içeri alıyor. Aynı zamanda çalışanlarında benzer sıkı denetimlerle sürekli kontrolleri sağlanıyor. 24 saat yaşayan ve izlenen bir devasa fabrikadan bahsediyoruz.
 • Burada o kadar çok sunucu, elektrik donanım, kablo, enerji ve veri trafiği var ki akıllı sistemler tarafından belli bir sıcaklıkta tutuluyorlar.
 • E-postamız artık Google verimerkezinde. Kendisine ayrılan ilgili sunucuya (Cloud teknolojisi) vardı ve kayıt edildi. Artık içerideyiz.
 • Sunucular o kadar optimize edilmiş ki 1 bardak portakal suyu içen birinin çıkardığı CO2 miktarı kadar çevreye zarar veriyorlar. (100 adet arama yaptığınızda Google sunucularının harcadı enerji miktarına göre hesaplanmış. 20gr CO2)
 • E-postamızın artık yedeklenmesi ve röntgeninin çekilmesi gerekiyor. Gelen kutusu, spam, çöp ya da gönderilmedi klasörlerine dağılımları için tarama gerçekleştiriliyor. Bu bölümdeki sunucular %93 verim ile çalışmaktalar.
 • O kadar enerji ihtiyacı nereden kaşılanıyor peki. tabi ki rüzgar gülü tarlalarından. Datacenter çevresindeki ekili arazilerde kurulan rüzgar türbünlerinden gelen enerji ile sağlanmakta.  (Gereksinim olan enerjinin %30'u yenilenebilir enerji ile sağlanmakta.)
 • E-postamızın artık kontrolleri bitti,  yine uzun ama kısa süren bir yolçuluğa çıkıyor ve arkadaşımızın Gelen Kutusuna okunmamış e-posta olarak kayıt olacak.
 • Yeni bir okunmamış e-postanız var!

Dağlar, tepeler, okyanuslar aşan e-postamız belki de yan odada ki arkadaşımızın gelen kutusuna gidecek ama kesinlikle gidecektir. Teşekkürler Gmail.

YORUMLAR