Google, Android 4.0 Ice Cream Sandwich Desteğini Sonlandırdı

Google Android Ice Cream Sandwich

Google, Android 4.0 Ice Cream Sandwich'i ilk olarak 2011 yılında piyasaya sürmüştü. 7. Yılını dolduran bu mobil işletim sisteminin artık son demlerini yaşaması pek de sürpriz değil. Çünkü günümüzde en yeni cihazlara sahip olan kullanıcılar, sistemlerini Android’in en güncel versiyonu olan Android 9.0 Pie ile güncellediler.

Dolayısıyla Google da Android Geliştirici Blogunda yaptığı duyuruda, Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile çalışan cihazlara artık destek vermeyeceğini açıkladı. Google açıklamasında, "Android Ice Cream Sandwich (ICS) platformu artık yedi yaşında ve bu sistemi kullanan aktif cihazların sayısı %1’in altında. Sonuç olarak, Google Play hizmetlerinin gelecekteki sürümlerinde ICS desteğini kullanımdan kaldırıyoruz. ICS kullanan cihazlar için Google Play Store, Play Hizmetleri APK'sını 14.7.99 sürümünden sonra artık güncelleyemez." ifadelerine yer verdi.

Bu da demek oluyor ki eğer Android Ice Cream Sandwich sistemiyle çalışan bir cihaza sahipseniz, Google ve Google Play Store artık cihazınızı desteklemiyor. Ancak Android Ice Cream Sandwich (ICS) sisteminin yaşına ve Google’ın paylaştığı istatistiklere bakıldığında, bu kararın olumsuz etkisi minimum düzeyde olacak gibi görünüyor.

Geliştiriciler ise, hedef API'lerini seviye 16'ya yükseltmeleri gerektiği veya alternatif olarak, desteklemeye devam etmeyi seçtikleri takdirde Ice Cream Sandwich'i hedeflemeye/desteklemeye devam eden birden fazla APK oluşturabilirler.