Google, Apple’a Her Yıl 3 Milyar Dolar Para Ödüyor!

Google, Apple’a Her Yıl 3 Milyar Dolar Para Ödüyor!

Google, Apple’ın mobil işletim sistemi iOS platformunda varsayılan arama motoru olmak için Apple’a her yıl 3 milyar dolar ödeme yapıyor. Bu para, Apple’ın yıllık kazancının yüzde 5’ini oluştururken, iOS cihazlar ise Google arama gelirinin yüzde 50’sini oluşturmakta.

Finans analiz firması Bernstein, Google’ın, iPhone, iPad ve diğer iOS donanımlarında varsayılan arama motoru olması karşılığında Apple’a her yıl 3 milyar dolar para ödediğini bildirdi. Bu bilgi her ne kadar iki şirket tarafından doğrulanmamış olsa da Google ve Apple’ın mobil kullanıcılara ne kadar değer verdiklerini biliyoruz. İki büyük şirketin bu konuda akıl birliği yapmasını sürpriz olmaz.

Sözleşme, Apple’ın son iki yıldaki toplam büyümesinin yüzde %25’ini oluşturuyor. Google penceresinden baktığımızda ise iOS cihazlar Google arama gelirinin yüzde 50’sini oluşturmakta.

CNBC’nin açıkladığı sözleşme detaylarına göre Google, 2014 yılında Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olmak için şirkete toplam 1 milyar dolar ödeme yapmış. Google’ın 2017 yılı için Apple’a 3 milyar dolar ödeyeceği tahmin ediliyor. Her yıl artan iOS kullanıcılarını da düşündüğümüzde bu paranın gelecek yıllarda artması oldukça mümkün gözüküyor.

Google ileride bu anlaşmayı iptal ederek, kullanıcıların zaten kendi arama motorunu tercih edeceğini düşünebilir. Fakat nereden bakarsanız bakın bu bir risk. Google bu riski göze alır mı bilmiyoruz ancak günün sonunda iki şirketin de kazançlı çıktığını söyleyebiliriz.

Mobil işletim sisteminize uygun Google arama motorlarını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz:

Google Arama Motoru Değişiyor!

Google'dan Muhteşem Girişim: Google Lens Duyuruldu

Üniversitelilere Apple'dan Büyük Sürpriz

YORUMLAR