Google Apple'a Neden Milyarlarca Dolar Ödüyor?

Google Apple'a Neden Milyarlarca Dolar Ödüyor?

Dünya'nın en popüler arama motoru olan Google, Apple'ın varsayılan arama motoru olmak için Apple'a milyarlarca dolar ödüyor.

Teknoloji ve internet dünyasının en büyük şirketlerinden birisi olan Google, Apple ile yapmış olduğu anlaşma gereği Apple'a her yıl milyarlarca dolar ödüyor. Google'ın Oracle ile devam eden telif hakları mahkemesinde ortaya çıkan bu ayrıntı pek çok kişinin şaşkınlık yaşamasına neden oldu. Mahkemede ortaya çıkan detaya göre, Google 2014 yılında Apple'ın varsayılan arama moturu olmak için Apple'a 1 milyar dolar ödeme yapmış. Daha önce Google'ın neden varsayılan arama motoru olduğuna dair çeşitli dedikodular vardı. Böylece bu dedikodular da son bulmuş oldu.

Öte yandan daha öncelerde her iki şirket tarafından da Google'ın arama motoru olmasına dair bir açıklama yapılmamıştı. Mahkemede ortaya çıkan bu ayrıntının kanıtları ise ilginç bir şekilde ortadan kayboldu. Anlaşılan o ki, Google yaptığı ödemeleri gizlemek istiyor. Anlaşmanın sızan detaylarına baktığımızda ise Apple, İOS cihazlar üzerinde yapılan aramalarda Google'ın elde ettiği gelirlerden belli bir yüzde alıyor ve ayrıca Google'ın varsayılan arama motoru olması içinde milyarlarca doları kasasına indiriyor.

Bu anlaşmadan Apple'ın bir hayli karlı çıktığını söyleyebiliriz. Böyle bir anlaşmayı Google'ın neden gizlediği ise henüz bilinmiyor.

Apple TV'nin İlk Türk Oyunu Lumino!

Apple, Google ile Rekabetinden Hiç Memnun Değil

YORUMLAR