Google Arama Sonuçlarında Mobile Önem Vermeye Başladı

google mobil öncelikli arama

İnternetin arama devi Google, bugün yaptığı açıklamayla internet aramalarını kökünden değiştirecek bir değişiklik yaptığını duyurdu. Şirket yayınladığı yeni duyuruyla mobil öncelikli arama sonuçları kullanacağını belirtti.

Google, herhangi bir aramada karşınıza çıkan sonuçları bugüne kadar masaüstü kullanıcı öncelikli yayınlıyordu. Yani en üstte çıkan sonuçlar, mobil uyumluluklarından çok masaüstü uyumluluklarına göre yerleştiriliyordu. Son senelerde aramaların daha çok mobil cihazlar üzerinden gelmeye başlamasıyla arama sonuçları üzerinde değişiklik yapmak üzerine çalışmalarını hızlandıran Google, bugün itibarıyla  beklenen değişikliği yaptı.

Google, mobil öncelikli arama sonucu çalışmalarına başladığı ilk olarak 2016 yılında duyurmuştu. Yapılacak çalışmaları ayrıntılı olarak anlatan arama motoru devi, arama sonuçlarının internet sitelerinin mobil sürümlerine göre dizinleneceğini, ayrıca sitelerin yapılandırılmış data ve snippet bilgilerini de yine mobile göre alacağını vurgulamıştı.

Mobil aramaların çoğaldığı günümüzde, mobil kullanıcıların kendi cihazlarına uygun görüntülenmeyen internet siteleriyle karşılaşma sıklıklarını aşağı çekmeye çalışan Google, 2017 yılında bazı internet sitelerini mobil sürümlerine göre dizinlemeye başlamıştı. Bugün itibarıyla tamamen mobile odaklı bir sisteme geçen şirketin yaptığı değişikliklerin ayrıntılarına ise Google Webmaster Central Blog adresi üzerinden ulaşmanız mümkün.