Google Aramalarına Film Fragmanları Özelliği Geliyor

Google Aramalarına Film Fragmanları Özelliği Geliyor

Bir çok sinema sever, vizyona giren bir filme gitmeden önce film hakkında araştırma yapar. Yaptığı bu araştırma sırasında IMDB ve benzeri film yorumlarının yapıldığı siteleri ziyaret ederek, filmle ilgili bilgilere göz atar, kullanıcı yorumlarını okur ve filmin fragmanlarını izler. Bu alandaki yüksek kullanıcı trafiğini farkeden Google, bu trafikten kendine pay çıkarmayı hedefleyerek, arama sonuçlarına yeni özellikler ekledi.

Google aramlarına eklenen yeni özellik sayesinde, kullanıcılar kendi şehirlerinde o an gösterimde olan filmlerin tam listesini görebilecekleri gibi, film hakkında bilgilere de sahip olabilecekler. Hatta film isimlerinin yanına eklenen yeni bir buton olan "Trailer" butonu sayesinde filmlere ait fragmanları, açılan yeni bir pencere üzerinde anlık olarak Youtube'dan izleyebilecekler.

Şu an için İngilizce dilinin konuşulduğu bir çok ülkede Google arama motoruna entegre edilen film fragmanı özelliği şu an için ülkemizde etkin olarak çalışmamakta. Google.com üzerinden özelliği denemek isteyen kullanıcıların "showtime Seattle" gibi bir arama yapmaları gerekmektedir. Yani önce "showtimes" arama tagı kullanmalı, arkasından hangi şehir için vizyonda olan filmleri görüntülemek istiyorsanız o şehrin adını yazmalısınız. Arama sonuçlarında gördüğünüz üzere filmlerin adı, filmler hakkında bilgi ve film fragmanını izleyebilmeniz için sağ tarafta bulunan "Trailer" butonunu görebilirsiniz.

Aynı aramayı İzmir için yaptığımızda yani "showtimes İzmir" olarak Google'da arama yaptığımızda, gördüğünüz üzere şu an için film fragmanları özelliğinin aktif olmadığını görüyoruz ama yine de filmler hakkında bilgileri öğrenebiliyoruz. İsterseniz film adlarına tıklayarak, filmlerin hangi sinema salonlarında gösterimde olduğunu ve hangi saatlerde seanslarının olduğunu görebilirsiniz.

Şu an için Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi İngilizce konuşulan ülkelerle sınırlanan yeni Google arama motoru entegrasyonu, yakın zaman içerisinde küresel olarak dünya üzerindeki tüm ülkelerin Google arama motorlarında aktif olarak yayına alınacak. Google tarafından geliştirilen bu güzel özelliğin en kısa zamanda Google'ın Türkçe arama motoruna da gelmesini ümit ediyoruz.

YORUMLAR