Google Chrome’dan Yeni Bir Çizim Uygulaması: Google Canvas

Google Chrome Canvas 1

Google Chrome, artık pratik eskiz çalışmaları yapabileceğiniz yeni bir uygulamaya sahip. Chrome Unboxed adlı web sitesinde yer alan bilgilere göre, eğer web tarayıcınızdan canvas.apps.chrome adresine giderseniz, tarayıcı içinde çeşitli çizimler yapabileceğiniz bir tuval ile karşılaşacaksınız.

Genel olarak basit bir yapıya sahip olan bu uygulamada dört farklı kalem/fırça seçeneği, bir silgi, bir renk seçicisi ve çizimlerinizi PNG dosyası formatında bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz bir seçenek bulunuyor. Ayrıca bilgisayarınızdaki bir resmi bu uygulamada açarak resim üzerinde çizimler de yapabilirsiniz.

Uygulama üzerinde yaptığınız çizimler otomatik olarak Google Hesabı’nıza kaydediliyor. Dolayısıyla eğer daha önce çizmiş olduğunuz çeşitli eskizlerinize ulaşmak isterseniz, bunu sadece birkaç tıklamayla kolayca yapabilirsiniz.

Google Chrome Canvas 2

Chrome Canvas adlı bu uygulama, Chromebook'lara yönelik bir uygulama gibi görünüyor olsa da Firefox, Safari gibi farklı web tarayıcılarında ve mobil cihazlarda da kullanılabiliyor.

Basit bir arayüze ve yapıya sahip olan Chrome Canvas hakkında söylenecek çok fazla şey bulunmuyor. Ancak bir anda bir şeyler çizme ihtiyacı hissederseniz, yeni web standardı WebAssembly’nin olanaklarıyla birlikte bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.