Google, Gelecek Yıl Reklam Engelleyicisini Kullanıma Açacak

Google, Gelecek Yıl Reklam Engelleyicisini Kullanıma Açacak

İki ay önce Wall Street Journal’da rapor edildiği üzere Google, Chrome tarayıcısına bir reklam engelleyici ekleyecekti. Adblock Plus’ın sahip olduğu özellikleri kapsayan Chrome’un bahsettiği bu reklam engelleyicisi, pop-up ve otomatik video oynatan reklamlar gibi istenmeyen reklamları kısıtlayacak.

Şirketin resmi bloğunda reklam engelleyicisiyle ilgili detayları açıklayan Google, internet reklamlarını geliştirme amaçlı bir araya gelen "Coalition for Better Ads" topluluğuna katıldığını da duyurdu. Bu topluluk, masaüstü ve mobil reklamlar ile ilgili kapsamlı araştırmalar sonrası, Better Ads Standarts (daha iyi reklam standartları) adı verilen reklam kriterlerini geliştirdi. Bu standartlar kapsamında, uzun ve yapışkan reklamlar, pop-up ve video oynatan reklamlar kabul edilemez reklamlar olarak değerlendiriliyorlar.

Google yaptığı paylaşımda, Chrome’un 2018 yılından itibaren "Daha İyi Reklam Standartları" kapsamında olmayan reklamları yayınlamayacağını teyit etti. Üstelik bu reklamlar, Google tarafından sağlanıyor olsa bile standartlara uymuyorlarsa engellenecekler.

Google’ın çevrimiçi reklamlar sağlayan büyük şirketlerden biri olduğunu göz önünde bulundurursak, reklamları engelleme hamlesi oldukça büyük bir adım olarak değerlendirilebilir. Ayrıca Chrome’un masaüstü tarayıcı piyasasının yüzde 60’ını elinde bulundurduğunu düşünürsek, sitelerin Google politikalarını takip etmekten başka çaresi de bulunmuyor.

Facebook İçi Reklam Dolu Siteleri Engelleyecek

Twitter, Reklam Anlayışına Yeni Bir Boyut Getiriyor

YORUMLAR