Google, Gmail’deki Kullanıcı Verilerini Paylaşmaya Devam Edecek

Google Gmail Kullanıcı Verileri 1

ABD’de verilerin gizliliği ve güvenliği kapsamında, Google, Apple, Twitter gibi dev şirketler hakkında bir süredir soruşturmalar yürütülüyor. Google, geçtiğimiz günlerde bu konu hakkında Amerikalı senatörlere gönderdiği bir mektupta, dünyada 1.4 milyar kişinin kullandığı Gmail’deki kullanıcı verilerini uygulama geliştirici şirketlerle paylaşmaya devam edeceklerini duyurdu.

Gmail'deki verilerin diğer uygulama geliştiricileriyle paylaşılmasını savunan Google, mektubunda, kullanıcı verilerinin ne şekilde kullanıldığı konusunda şeffaf olduklarını ve izin almaları durumunda Gmail’deki verileri üçüncü kişiler ile paylaşmaya devam edeceklerini ifade etti.

Mektubunda ayrıca, söz konusu verilerin kötü bir şekilde kullanılmasına izin verilmediğine, çünkü güvenlik araştırmacılarının sürekli olarak üçüncü kişileri denetlediğine değinen Google, kötü niyetli uygulamaların tespit edilmesi durumunda bu uygulamaların derhal kaldırıldığını ve kullanıcıların da kötü niyetli uygulamalar konusunda uyarıldığını belirtti. Ancak Google, mektubunda Gmail verilerini kötü niyetli kullanan şirketlerin istatistikleri hakkında herhangi bir bilgiye yer vermedi.

Google Gmail Kullanıcı Verileri 2

Dev Şirketler 26 Eylül’de Sorgulanacak

Google şu anda dünya genelinde 1.4 milyar kişinin kullandığı Gmail’de, kişisel verileri üçüncü şahıslarla paylaşıyor. Yani Gmail için eklenti geliştiren yazılımcılar, Gmail’deki e-postalara istedikleri gibi erişebiliyor.

Halbuki Haziran 2017’de Google, kişiselleştirilmiş reklamların önlenmesine yönelik olarak Gmail verilerinin taranmasına son vereceğini belirtmiş ve gizlilik, güvenlik konularında bazı değişiklikler yapacağını söylemişti.

Google, Apple, Twitter gibi şirketler, ABD senatosunun ticaret komitesi tarafından 26 Eylül’de düzenlenecek bir oturumda veri güvenliği uygulamaları ile ilgili olarak sorgulanacak.