Google Karmaşık Arama Sorgularını Yapay Zekaya Emanet Etti

Google Karmaşık Arama Sorgularını Yapay Zekaya Emanet Etti

Google PageRank'ı muhtemelen birçoğunuz duymuşsunuzdur. Google'ın hızlı ve doğru arama sonuçları göstermesinde şimdiye kadar önemli bir payı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bugünlerde yeni bir yapay zeka destekli teknoloji ortaya çıktı: Google: RankBrain

Google, arama motoru algoritmasını geliştirmek için inanılmaz bir işgücü harcıyor. Bize en doğru, en kaliteli bilgiyi gösterme stratejisinde kararlı hamleler yapıyor. Ar-Ge merkezi de doğal olarak yeni çalışmalar ortaya koyuyor. RankBrain de temelde daha önce hiç görülmemiş günlük sorguların yüzde 15'ini yorumlamakla görevli. Kelime ve kelime öbeklerinin karmaşıklığı üzerinde çalışıyor ve olağandışı arama girdilerini ayrıştırıyor. Öyle ki yaptığımız aramalarda ve içerik sıralamasında üçüncü önemli faktör olarakta şimdiden yerini aldı.

Google'ın Ar-Ge merkezinde kıdemli bilim adamı olarak çalışan Greg Corrado RankBrain ile ilgili Bloomberg'e konuştu. '' Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde RainBrain, arama sonuçları için üçüncü en önemli faktör haline geldi.'' açıklamasında bulunan Corrado, ''Daha önce kullanılan parametreler de insanların keşfetmesi ve bilgi alması için vardı fakat öğrenmiyorlardı.'' diyerek yapay zekanın önemine vurgu yaptı.

İlerleyen dönemlerde Google'ın rakiplerinden ne gibi hamleler gelecek merakla bekliyoruz. Facebook'un makaleleri sıralamak için yapay zeka kullandığını biliyorduk ama Microsoft'un bu konuda ağzının biraz sıkı olduğunu söyleyebiliriz.

Google Street View Türkiye'de Kullanıma Sunuldu!

Yahoo ve Google Sonunda Ortak Oldular

YORUMLAR