Google Köprü Sayfa Kullanan Sitelere Ceza Yağdıracak

Google Köprü Sayfa Kullanan Sitelere Ceza Yağdıracak

Google arama motoru, arama sonuçlarında spam etkisini yok etmek adına yeni bir strateji belirledi. Köprü sayfalar czalandırılacak. Google Webmaster blog sayfalarında yapılan değişiklik web geliştiricilere duyuruldu.Google, arama sonuçlarında köprü sayfalar (doorway pages) sorununun önüne geçecek şekilde bir değişikliğe gidiyor.

Google’ın bu değişikliği ne zaman yapacağı henüz belli değil. Öte yandan bu duyurunun, Google sonuçlarında daha fazla trafik elde etmek amacıyla köprü sayfaların kullanımına karşı bir uyarı. Köprü sayfalar, belirli arama sorgularında web sitelerinin üst sıralarda yer almaları için oluşturulan web sitesi ya da benzer sayfalar için kullanılan bir terim. Google, kullanıcı arama sonuçlarında birbirine benzer birden çok sayfaya yönlendirme yapabilen ve her bir sonucun aslında kullanıcıyı aynı sayfaya yönlendiren köprü sayfalarıi zararlı web yapıları olarak değerlendiriliyor. Çünkü bazen köprü sayfalar, kullanıcıları, bulmak istedikleri sonuçtan ziyade farklı ve alakasız sayfalara da yönlendirebiliyorlar.

Google destek sayfaları köprü sayfaları şöyle sınıflandırıyor:

-Kullanıcıları bir sayfaya yönlendiren, belirli bölgelerin veya şehirlerin hedeflendiği birden çok alan adının veya sayfanın bulunması,

-Ziyaretçileri, sitelerinizin gerçek kullanılabilir veya ilgili bölümüne yönlendirmek üzere oluşturulmuş sayfalar,

-Arama sonuçlarına, açık şekilde tanımlanmış göz atılabilir bir hiyerarşiden daha yakın olan büyük ölçüde benzer sayfalar.

Google köprü sayfaların ne olduğunu bu şekilde tanımladıktan sonra yeni bir uygulamayla arama deneyimini iyileştirmeyi ve arama sonuçlarının kalitesini arttırmayı da planladığını blog sayfalarında paylaştı.

Google böylelikle, belirli arama sorgularında üst sıralarda yer almaları için oluşturulan siteleri cezalandırmaya başlayacağını da resmen duyurmuş oldu. Böylelikle kullanıcıları kandıran köprü sayfalar yeni güncellemeyle tarih olacak.

2015 SEO Trendleri Neler Olacak?

SEO Çalışmalarında Yapılmaması Gereken 9 Yanlış

 

 

 

 


YORUMLAR