Google Maps, Apple Maps'e Karşı iPhone'da Tam Bir Hezimete Uğradı

Google Maps, Apple Maps'e Karşı iPhone'da Tam Bir Hezimete Uğradı

Apple Maps ya da Türkçe adıyla Apple Haritalar servisi, ilk çıktığı dönemlerde yaşadığı teknik aksaklıklar nedeniyle neredeyse bir alay konusu haline gelmişti. Kullanıcıların yanlış yönlendirilmeleri, görsellerin bozuk olması gibi pek çok sorunla baş etmek zorunda kalan Apple, tabii ki beklendiği üzere tüm bu sorunların üstesinden sıkı bir çalışmayla gelmeyi başardı. Ancak tüm bu düzenlemeler yapılana kadar pek çok kullanıcıyı da Google Maps servisine kaçırdı. Fakat son çıkan haberler, bu kaçışın beklendiği kadar çok olmadığını da bizlere gösteriyor.

The Boston Globe’un gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre, Apple Maps servisi iPhone ve iPad kullanıcılarının temel harita servisi haline gelmiş durumda. iOS işletim sistemli cihazlarda Google Maps’e göre tam 3 kat daha fazla kullanılan Apple Maps, böylece Apple’ın kendi cihazlarındaki harita ve navigasyon hakimiyetini güzel bir şekilde sağlayabildiğini gösteriyor.

Apple Maps’in bu düzeye gelmesinde ise büyük bir emek var. Yolları, binaları ve tabelaları devamlı kayıt altına alan şirket, şimdilerde ise metro giriş çıkışlarının işaretlenmesi için ekipleri sahaya göndermiş durumda. Bu çalışmaların dünyanın pek çok noktasında aynı anda sürdürüldüğünü de belirtmemiz lazım.

Lakin bu popülerliğin biraz da Apple kullanıcılarının huylarından kaynaklandığı belirtiliyor. Cihazlarında hazır olarak gelen harita uygulamasını direkt olarak kullanmaya başlayan herkes, aslında Apple Maps’in hanesine yazılmış. Aynı durum Android’de ise Google Maps olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki senelerde iki servis arasındaki rekabetin düzeyini görme imkanımız olacak.

YORUMLAR