Google Play Geliştirici Program Politikasını Değiştirdi

Google Play Geliştirici Program Politikasını Değiştirdi

Google, Google Play Geliştiricileri Program Politikaları üzerinde güncelleme yaparak Google Play üzerinden indirilmeyen uygulamalar için güncelleme desteğini çekti. Örnek vermemiz gerekecek olursa Facebook'un kendi üzerinden indirttiği uygulamalar artık Google Play üzerinden otomatik olarak güncelleme almayacak. Güncellemeleri yapmak isteyen kullanıcıların yine Facebook'u takip ederek, gerekli güncellemeleri elle yapmaları gerekecek.

Son zamanlarda bilindiği üzere Play Store üzerinde açık kaynak kodlu uygulamaların çok rahatça dağıtılabildiğiyle ilgili Google ateş altındaydı. Geçen ay içerisinde Google tarafından reklam engelleyen uygulamalar, diğer uygulamaların işlevselliğini engellediği gerekçesiyle Play Store üzerinden sessizce kaldırılmıştı. Bu nedenle geliştirici Adblock Plus uygulamasını kendi sitesi üzerinden dağıtmak zorunda kalmıştı.

Geliştirici Program Politikaları içerisinde "Tehlikeli Ürünler" bölümünde şu maddeye yer verildi:

"Google Play üzerinden indirilen uygulamalar herhangi bir şekilde Google Play mekanizması dışında güncellenemez."

Özellikle Android geliştiricilerini yakından ilgilendiren bu haber, birçok geliştiricinin tepkisini çekmiş olsa da Google tarafından şartlar gayet açık ve net bir şekilde dile getirildi.

LG Optimus GK Tanıtıldı

YORUMLAR