Google Plus Kapanıyor!

Google Plus Kapanıyor

Google’ın sosyal medya devi Facebook’a karşı hayata geçirdiği bir platform olan Google Plus, bugün itibarıyla miadını doldurdu. 

İnternet devi Google, yaptığı yazılı açıklamada Google Plus’ın kullanıcılara yönelik olan bölümünün kapatıldığını duyurdu. ABD’li şirketin bu kararı almasının altında birkaç faktör yatıyor. Bunlardan en önemlisi, geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal  gazetesi tarafından ortaya konan gizlilik hatası. 

Söz konusu haberde, Google’ın, kullanıcı bilgilerini bir süre savunmasız bırakan sistem açığından bu yılın mart ayında haberdar olduğu, ancak kamuoyunu bilgilendirmediği belirtilmişti.

Bunun üzerine bir açıklama yapan şirket, bu olayın kamuoyuna duyurulacak kadar ciddi olmadığını söylemişti. Fakat gelinen noktada Google Plus’ın kapatılmasının en önemli nedeni olarak bu güvenlik açığı gösteriliyor.

Google’ın sunduğu tüm servislerin birleşiminden oluşan bir sosyal ağ platformu olan ve Facebook’a iyi bir alternatif olması amacıyla hayata geçirilen Google Plus, beklediği o kullanıcı ilgisini hiçbir zaman alamadı. Hatta o kadar ki, teknoloji devi yaptığı açıklamada, kullanıcıların yüzde 90’ının platformda 5 saniye bile geçirmediğini söyledi.

Google Plus’ın hiçbir zaman hedeflenen kullanıcı sayısına ulaşamadığını belirten Google, “Etkileşim oranlarının giderek düşmesi ve platformun geniş kitlelere ulaşamaması nedeniyle Google Plus’ın tüketici sürümünü kapatmaya karar verdik” açıklamasını yaptı

Macerasına 2011 yılında başlayan Google Plus, bireysel kullanıcılar için miadını doldursa da, şirketlere verdiği hizmeti sürdürecek. 

Google Plus hesabınızla ilişkili herhangi bir veriyi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.