Google, Samsung'a Yıllık 3,5 Milyar Dolar Ödeyecek

Google, Samsung'a Yıllık 3,5 Milyar Dolar Ödeyecek

Google lisans anlaşmalarını yenilime kararı almıştı. Birkaç gün önce, iOS cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için Apple'a yaklaşık 3 milyar dolar ödeyeceği belirtmişti. Yeni bir rapora göre, aynı ayrıcalığı Samsung'a da tanıyacak. Samsung'un bu sene lisans ücretleri kapsamında, Google'dan 3,5 milyar dolar alacağı iddia edildi.

Google, Apple’ın mobil işletim sistemi iOS platformunda varsayılan arama motoru olmak için Apple’a her yıl 1 ila 2 milyar dolar arasında ödeme yapıyordu. Bu rakam geçtiğimiz günlerde yapılan anlaşma ile çok yüksek bir seviyeye çıktı. Artık Google, Samsung'a da para ödemeyi göze aldı. Android işletim sistemine sahip Samsung cihazlarında varsayılan arama motoru olabilmek için para ödemeyi düşünen Google, yakın bir tarihte Samsung ile anlaşmaya varabilir.

Google'ın ödeyeceği 3.5 milyar dolar oldukça yüksek bir rakam olmasına rağmen, Samsung’un varsayılan arama motoru olarak kalmak Google’a ciddi bir reklam geliri kazandırabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu anlaşmaya Samsung'da sıcak bakıyor. Çünkü kullanıcıların arama motoru olarak ilk tercihi her zaman Google oluyor.

Samsung Yeni Taşınabilir SSD'sini Tanıttı

Google Allo'nun Web Sürümü Android Kullanıcılarıyla Buluştu

YORUMLAR