Google ve Facebook Sahte Haber Sitelerini Yapay Zeka Kullanarak Banlayacak

Google ve Facebook Sahte Haber Sitelerini Yapay Zeka Kullanarak Banlayacak

Çevrimiçi haber platformlarının son zamanlarda oldukça fazla sahte haber yayınladığı internette tepki çekiyor. Bu tip sitelerin amacının reklam gelirlerini artırmaya çalışıyor olması elbette Google’ın gözünden kaçmıyor.

Google, kullanıcıları yanlış haberlerle gerçeklerden uzaklaştıran, bu sayede izlenme payını artırmaya çalışan web sitelerini tamamen banlayacak ve AdSense hizmetini kullanmalarına da izin vermeyecek.

Facebook’da aynı dertten mustarip. Facebook sayfalarında kullanıcılar tarafından oldukça fazla “dezenformasyon” haber paylaşan web sitesi olduğuna dair şikayetler artıyor. Bu noktada kullanıcıların rahatsız olması Facebook reklam gelirlerini de etkiliyor. Facebook daha önceden kullanıcıların ihbarlarıyla bu tür paylaşım yapan siteleri buluyor ve engellemeye çalışıyordu. Üstelik Facebook yeni ABD Başkanı Donald Trump tarafından da eleştiri oklarına maruz kalmıştı.

2015 yılından beli “tık avlama” ya da “click bait” haberlere karşı savaş açan Facebook, geliştirdiği yazılımlara sahte habercileri sosyal medyadan silmeye çalışıyor. Sosyal medya devi bu çabasını desteklemek için aynı Google gibi, makine öğrenme algoritması kullanan yapay zeka platformu kullanarak savaşacak.

YORUMLAR