Google ve Yazarlar Birliği’nin Dijital Kitaplar Konusundaki Davası Devam Ediyor

Google ve Yazarlar Birliği’nin Dijital Kitaplar Konusundaki Davası Devam Ediyor

Google ve Yazarlar Birliği mahkemede çekişmeyi sürdürüyor. Yazarlar Birliği, Google’ın kitaplar projesinden ötürü doğacak zarara yönelik doğacak üç milyar dolar talep ediyor.

Çarşamba günü iki şirketin de avukatları,  takım için sınıf eylem durumu ile ilgili bir itiraz duruşmasında sözlü savunmalarını sundu. Geçen yıl New York’ta İkinci Devre Mahkemesi’nde bir yargıç, Yazarlar Birliği’nin Google’a grup olarak dava açmasını onayladı. Fakat arama devi Çarşamba günü, böyle bir durumun onaylanmaması gerektiğini savundu.

Şirket geçmişte  ankete katılan yazarların yarısından fazlasının Google’ın kendi kitaplarını taramasını ve böylece içeriğin çevrimiçi olarak aranmasını onayladığını gösteren bir anketi kaynak olarak sundu. Yazarların tam olarak yüzde 45’i taramanın bir sonucu olarak yüksek talep görmeye başladıklarını ya da görmeyi umduklarını söyledi. Yüzde 19’u ise taramadan finansal olarak yararlandıklarını belirtti.

Çarşamba günü ise bir Google konuşmacısı şöyle bir açıklama yaptı: “Google Books için yaptığımız yatırım, milyonlarca kitabın içerdiği harika bilgi havuzunun kilidini açarak hem okuyuculara hem de yazarlara faydalı oldu.”

Yıllarca Google’ın yüzleşeceği büyük miktarda zarar hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı. Yazarlar Birliği ihlal edilen her kitap için Google’dan 750 dolar bekliyordu ve beklemeye devam ediyor.

Çarşamba günü yapılan sözlü savunmalar, Google’ın temyiz sürecindeki ikinci adım. Kitapların taranması konusundaki esas dava sınıf eylem durumu çözülene dek beklemede olacak.

Beyond: Two Souls Koleksiyon Paketinin İçeriği Açıklandı

YORUMLAR