Google'a Dev Para Cezası!

Google'a Dev Para Cezası!

Dünya'nın en büyük arama motoru şirketi Google'a, Avrupa Komisyonu tarafından 2.42 milyar euro para cezası verildi.

Hepimiz en çok uğradığı sitelerden biri olan Google'a haksız rekabet gerekçe gösterilerek ceza verildi. Haksız rekabet iddiasında, Google'ın diğer alışveris servislerini kendi çıkarı doğrultusunda yönlendirmesi ve piyasa hakimiyetini kötüye kullanmasını gerekçe gösterildi.

Bu haksız rekabeti bir an önce durdurark, Google'ın diğer servisleri de kendisiyle eşit tutması gerektiğini belirten Avrupa Komisyonu, ABD'li şirkete 90 gün süre verdi. Eğer bu süre içerisinde Google kendi çıkarını gözetmeye devam ederse cezanın daha da büyüyeceğini söyledi. Google'ın bağlı olduğu çatı şirketi Alphabet'de uyarıldı. Eğer 90 günde Google bu haksız rekabeti kaldırmazsa, Alphabet için günlük cironun yüzde 5 tutarında fazladan cezalarla karşılaşabileceği kaydedildi.

Bu konu hakkında Google'da sessiz kalmadı. Şirketin açıklamasında kararın doğru olmadığını ve haksız rekabet gibi bir durum olmadığı belirtildi. Google, ''İnternet üzerinden alışveriş yapmak için arama yaptığınızda reklam ürünlerini kullanıcıların da yararına olacak şekilde yerleştiriyoruz. Bu sebepten dolayı haksız rekabet yaptığımızı düşünmüyoruz. Sadece reklamvereni ve kullanıcıyı memnun edecek şekilde ayarlamalar yapıyoruz. Bu karar tarafımızca incelenip, Avrupa Komisyonu'na gerekli açıklamalar yapılacaktır.'' açıklamasında bulunmak zorunda kaldı.

Ah! Bu Google'ın AB'den Çektiği, 9 Milyar Dolar Ceza Daha Yedi

YORUMLAR