Google'ın Belgelerini Çalmakla Suçlanan Uber Çalışanı İşten Çıkarıldı

Google'ın Belgelerini Çalmakla Suçlanan Uber Çalışanı İşten Çıkarıldı

Geçen yıl Google’ın Uber’e sürücüsüz araba teknolojisini çaldığı iddiasıyla dava açmasında baş aktör olan Uber çalışanı Anthony Levandowski şirket tarafından işten çıkarıldı. Anthony Levandowski ayrıca Google’ın sürücüsüz arabaları üzerinde çalışan şirket Waymo’nun eski bir yöneticisiydi.

Geçtiğimiz Şubat ayında Google’ın sürücüsüz araba teknolojisini kendinden çaldığı iddiasıyla dava ettiği Uber’in çalışanlarından Anthony Levandowski, mahkemenin aleyhinde karar vermesi ve suçlu bulunması üzerine Uber’den atıldı. Ancak Uber, Levandowski’yi hırsızlık iddiaları nedeniyle değil de mahkemede ifade vermediği için işten çıkardığını açıkladı.

Daha önce Google’ın sürücüsüz araba kolu olan Waymo’da yöneticilik yapan Levandowski, ardından kendi şirketi Otto’yu kurmuş, Otto’nun Uber tarafından satın alınmasıyla da otomatikman Uber’e geçmişti. Otonom arabalar konusunda oldukça deneyimli olan Levandowski, çok geçmeden de sürücüsüz araba biriminin başına getirilmişti.

Ancak Levandowski’nin Waymo’dan Uber’e geçerken 14 binden fazla belgeyi yanına aldığına yönelik iddiaların mahkeme tarafından inandırıcı bulunması ve hakimin Waymo’nun güçlü ve inandırıcı deliller sunduğuna hükmetmesi ile beraber gelinen noktada söz konusu belgeler Waymo’ya iade edildi ve Levandowski’nin de görevine son verildi.

Almanya Sürücüsüz Arabalara Yola Çıkma İzni Veriyor

Duygularınızdan Anlayan Otomobiller Geliyor

YORUMLAR