Google'ın Filistin'i Yok Sayması Hakkında Yeni Gelişmeler Var

Google'ın Filistin'i Yok Sayması Hakkında Yeni Gelişmeler Var

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde sizlerle konuyla alakalı bir haber paylaşmıştık. Arama motoru devi Google, haritalar servisinde herkesin tepkisini çeken bir olaya imza atmış ve Google Haritalar'ın farklı versiyonlarında Filistin'in sınırları gri çizgilerle belirtilirken, bölgenin tamamı İsrail adı altında görülmüştü. Bu durum başta Filistinli gazeteciler olmak üzere sosyal medyada büyük yankı uyandırmış, hatta olay büyüyüp imza kampanyaları başlatılmıştı. Olay hakkında taraflardan yeni bilgiler geldi.

Yeni bilgilerin merkezinde bu kez Google var. İddia edilenin aksine Filistin'in haritadan kaldırılmasının söz konusu olmadığını belirten Google,  Batı Şeria ve Gazze Şeridi etiketlerinin bir hata sonucu silindiğini keşfettiklerini açıkladı. "Google Maps'te 'Filistin' adında bir etiket hiç olmadı, ancak 'Batı Şeria' ve 'Gazze Şeridi' etiketlerini kaldıran bir hata keşfettik. Bu etiketleri bölgeye geri getirmek üzere hızla çalışıyoruz." denilen açıklamada, Batı Şeria ve Gazze arasında kesik çizgili gösterilen sınırların üzerindeki şehirlere tıkladığınızda, bu şehirlerin Filistinli olduğu belirtildi.

280.000'in üzerinde imza toplanan kampanya Google'ın başını ağrıtmaya devam eder mi bilmiyoruz ama sosyal medyada #PalestineIsHere etiketi altında birçok kullanıcı Google'ın hizmetlerini bıraktığını açıklıyor. Umarız Google çalışmalarını hızlandırır ve bu tepkiler bir son bulur. 

Google Haritalar Filistin'i Neden Yok Saydı?

Google Maps İçin Wi-Fi ve microSD Desteği Geldi


YORUMLAR