Google'ın Nisan Şakasının Sonu, Hiç de Komik Sonuçlanmadı

Google'ın Nisan Şakasının Sonu, Hiç de Komik Sonuçlanmadı

Google’ın yaptığı 1 Nisan şakaları artık gelenekselleşti. Ancak bu sene yaptığı şakalardan bir tanesi kullanıcıların hüsrana uğramasıyla sonuçlanacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

Google’ın Nisan şakalarını beğenerek izledik. Hatta bunların birçoğunu Google 1 Nisan Şakalarına Doymadı haberimizde paylaştık, birlikte eğlendik.

Ancak bunlardan bir tanesinin siber saldırganların ekmeğine yağ sürdüğünü hiç birimiz fark edemedik. Netcraft Yazılım Güvenliği şirketi Google’ın ‘Ters Google’ şakasının kullanıcılar için bir güvenlik açığı oluşturduğunu saptadı.

'com.google' alan adının aramaları tersten getirdiği şakayı hatırlarsınız. İşte o şakanın sonuçlarının hiç de iyi olmayacağı açıklandı. ‘Elgoog’ isimli bu çalışmayı test eden herkesin IP bilgilerinin açıkta olduğu ve siber saldırganlar tarafından ele geçebileceği açıklandı. Normal bir ‘domain’ olmayan ve sadece kısa süreliğine hizmette bulunan sitenin Google tarafından gerekli güvenlik ayarları yapılmadığı ve sitenin normal bir hizmetmiş gibi sunulduğu ortaya çıktı.

Netcraft’ın iddiasına göre; gereken önlemlerin alınmamış olması, siber saldırganların bu siteyi kullanan tüm IP numaralarına ulaşmış olmasına olanak verebiliyor. 

Google'dan Nisan 1 Şakası: 8-Bit Google Maps

Google Maps'ten Muhteşem 1 Nisan Şakası: Pac-Man Sokaklarda

YORUMLAR