Google'ın Yeni Mobil İşletim Sistemi Fuchsia'nın Görüntüleri Ortaya Çıktı

Google'ın Yeni Mobil İşletim Sistemi Fuchsia'nın Görüntüleri Ortaya Çıktı

Google'ın geçtiğimiz sene yaz aylarında duyurduğu Fuchsia adlı yeni işletim istemi için yeni ekran görüntüleri paylaşıldı. 

Halihazırda Android işletim sistemiyle dünyanın en yaygın olarak kullanılan mobil işletim sistemini elinde bulunduran Google, Chrome OS ile bilgisayarlarda da varlık gösteriyordu. Peki Google, hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar için işletim sistemine sahipken Fuchsia da neyin nesi oluyor? Açık kaynak koduna sahip gerçek zamanlı bir işletim sistemi olarak tanımlanan Fuchsia, Android ve Chrome OS gibi Linux temelli bir işletim sistemi olmamasıyla fark kazanıyor. Fuchsia işletim sistemi tamamen Google tarafından hazırlanan ve Magenta olarak adlandırılan bir çekirdeğe sahip.

Google'ın Fuchsia'yı geliştirmekteki amacı ise kendi mobil işletim sistemini geliştirebilmek ve iyileştirebilmek için Linux altyapısının güncellenmesini bekleme derdinden kurtulmak istemesi. Google Pixel telefona bakıldığında bu telefondaki işletim sisteminin 2014 yılında yayınlanmış 3.18 sürüm numaralı Linux çekirdeğine sahip olduğunu görüyoruz.

Google'ın kendi geliştirdiği Magenta çekirdeği yüksek donanım gücüne sahip moden telefonları ve kişisel bilgisayarları hedef alıyor. Fuchsia için yayınlanan ekran görüntüleri de bize bu yeni işletim sisteminin arayüzü ve özellikleri hakkında ipucu veriyor.

Fuchsia, geçtiğimiz sene sadece bir komut satırından ibaretti. Google'ın bu işletim sistemini geliştirmekte büyük yol aldığını görebiliyoruz. Üstelik Fuchsia geliştiricisi Travis Geiselbrecht bu yeni işletim sisteminin Google'ın önem vermediği, çöpe gidecek deneysel bir proje olmadığını da belirtiyor. Kim bilir, belki Google bir gün Android işletim sistemini emekliye ayırarak Fuchsia'ya geçiş yapabilir. Fuchsia'nın ekran görüntülerine aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz:

Microsoft, Windows 10 S İşletim Sistemini Tanıttı

YORUMLAR