Görme Engellilere Özel Facebook Üzerinde Çalışmalar Başladı

Görme Engellilere Özel Facebook Üzerinde Çalışmalar Başladı

Facebook kendi geliştirdiği bir yapay zeka algoritmasıyla görme engelli kullanıcıların da fotoğraf albümlerini izleyebilmesini sağlamaya çalışıyor.

Facebook’un üzerinde çalıştığı yapay zeka ve makine öğrenme (machine learning) alt yapısı, albümlerde var olan fotoğrafları tanımlayarak yüksek sesle görme engellilere tarif edebilmesi üzerine geliştiriliyor. Facebook yetkilileri Facebook sosyal ağının görsel materyaller üzerine genişlemesinin durdurulamayacağını, bu yüzden de görme engelliler için bir servis verilmesinin zorunlu olduğunu savunuyorlar. Şu anda Facebook laboratuvarlarında geliştirilen yazılım şu anda Apple IOS işletim sistemi üzerinde deneniyor.

Yazılım şimdilik sadece İngilizce dili üzerine çalışıyor. Başarılı olduğuna kanaat getirildiğinde dünya dillerinin çoğu ile entegre olabilecek alt yapıya sahip. Sistem “neural network” alt yapısıyla kendi kendine objeleri tanımlamayı da öğrenecek. Bu da Facebook’ta tanımlanan her görüntü hızla sunucular vasıtasıyla veri tabanlarına kayıt edilerek makinelerin objeleri tanımakta güçlük çekmemesi ve daha hızlı tanımla yapabilmesi anlamına geliyor.

Kısaca Facebook ne kadar çok resim tanımlamaya çalışırsa, o kadar hızlı öğrenecek ve daha kesin tanımlamalar yapabilecek. Ancak bu konudaki çalışmaların biraz ağır gittiğini de hatırlatalım.

Be My Eyes Görme Engeli Olan Kullanıcıların Yardımına Koşuyor

Android Görme Engelliler İçin Daha Kolay Olacak

Görme Engelliler İçin Kabartma Yazılı Telefon Satışta

YORUMLAR