GTA 5 Rekor Kırmaya Devam Ediyor

GTA 5 Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Rockstar North tarafından geliştirilen Grand Theft Auto 5, çıktığı günden bu yana satış listelerinden düşmedi. On milyonlarca oyuncuya ulaşan oyunun satış rakamlarına dair net bir açıklama göremesek de, mağazalara ulaştırılan GTA 5 kopyalarına dair yeni bir açıklama geldi. Buna göre bugüne kadar 65 milyon GTA 5 kargolanmış.

Rockstar Games tarafından geliştirilen GTA 5, Take-Two tarafından dağıtılıyor. Dağıtım şirketinin CEO'su Strauss Zelnick, geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve şirketin finansal durumuna dair bilgiler verilen bir toplantıda sahne aldı. Yaptığı açıklamalar sırasında, 17 Eylül 2013'te PS3 ve Xbox 360 için yayınlanan ardından PS4 ve Xbox One için çıktıktan sonra PC için de piyasaya sürülen oyunun, 65 milyon kopyasının mağazalara ulaştırıldığını söyledi. Yani mağazalara ulaştırılan bu sayının hepsi oyuncular tarafından satın alınmamış. 

Küçük bir hesap yapmak gerekirse; GTA 5 çıktığı her platformda 60 dolar fiyat etiketiyle satıldı. 65 milyon çarpı 60$ hesabından karşımıza çıkan rakam ise 3,9 milyar dolar. Tabi ki bu brüt geliri ifade ediyor. Vergiler, mağaza karları, oyun prodüksiyonu, üretim ve pazarlama maliyetleri gibi birçok değeri bu rakamdan çıkarılması gerikiyor ki, net kar elde edilebilsin. Yine de GTA 5'in bütün bu giderleri çıkarsak bile yapımcısına ve dağıtımcısına milyar dolarlar kazandırdığını söyleyebiliriz.

GTA 5'in satışlarının yanı sıra Rockstar ve Take-Two için bir başka gelir kapısı ise GTA Online. Oyunla birlikte ücretsiz olarak oynanabilen bu çok oyunculu taraf da önemli bir gelir kaynağı yaratıyor. GTA Online Para Basıyor başlığıyla sizlere ulaştırdığımız haberde, GTA Online'ın da milyar dolarlar seviyesinde kar getirdiğini aktarmıştık. Üstelik bu kardaki masraflar ise çok çok daha düşük.

Battlefield 1 GTA 5'e Taşındı

GTA 5 Hikaye DLC'si İçin Detaylar İnternete Sızdırıldı!

GTA 5 Kopyaları Dünyayı İstila Etmeye Hazırlanıyor!

YORUMLAR