Güvenli İnternet Hizmeti 8. Yaşını Kutluyor

Güvenli İnternet Hizmeti 8 Yaşında

Vatandaşların güvenli bir internet hizmeti alabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 2011 yılında hayata geçirilen Güvenli İnternet Hizmeti, 8. yaşını kutluyor.

İnternetin hayatımızın merkezi haline gelmesiyle birlikte çevrimiçi gizliliğimize yönelik tehditler de önemli oranda arttı. 

İçinde bulunduğumuz dijital çağın bir gereği olarak internetin her köşesine dijital ayak izimizi bırakıyoruz. Peki, gizlilik konusuna yeteri kadar önem gösteriyor muyuz? İşte tam bu noktada BTK tarafından hayata geçirilen Güvenli İnternet Hizmeti kritik bir önem taşıyor.

2011 yılından bu yana internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan Güvenli İnternet Hizmeti, bugün 8. yıldönümünü kutluyor. Aradan geçen zamanda kullanım alanını her geçen gün artıran hizmet, şu anda 6.3 milyon aboneye ev sahipliği yapıyor.

guvenli internet hizmeti

Güvenli İnternet Hizmeti, özellikle çocuklar için risk oluşturan, cinsel istismar, müstehcenlik, terör ve nefret suçu gibi tehlikelerden korunmanızı sağlıyor. 

Peki, bu hizmetten yararlanabilmek için ne yapmalısınız? Öncelikle Güvenli İnternet Hizmeti’nde seçebileceğiniz iki farklı profil bulunuyor: Çocuk ve Aile. 

  • Çocuk Profili: Çocuk Profili, internetteki risklerden en yüksek oranda korunmayı sağlarken bu hizmette, sadece, çocukların girmesinde sakınca bulunmayan web sitelerine erişilebilir.
  • Aile Profili: Aile Profilinde, müstehcenlik, çocuk istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar gibi yasadışı içerikler barındıran, dolandırıcılık yapılan, zararlı yazılımlar barındıran siteler ile Sağlık Bakanlığı’nın sağlığa zararlı olduğunu açıkladığı ürünlerin yer aldığı web sitelerine erişim sağlanmamaktadır.

Güvenli İnternet Hizmeti Nasıl Alınır?

İnternet servis sağlayıcılarına ait çağrı merkezlerinden, online işlem merkezlerinden, bayilerden, SMS ve mobil uygulamalar yoluyla kolay ve hızlı bir şekilde Güvenli İnternet Hizmeti almaya başlayabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz profili dilediğiniz zaman değiştirebilir veya istediğiniz takdirde bu hizmeti iptal edebilirsiniz.