Haber Ajansları, Facebook ve Google’ın Ödeme Yapmasını İstiyor

Haber Ajansları, Facebook ve Google’ın Ödeme Yapmasını İstiyor

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), Google ve Facebook gibi internet devlerine haber içeriklerini kullanmak için ödeme yapmaları çağrısında bulundu. 

Türkiye'den Anadolu Ajansı’nın da kurucularından olduğu EANA, yaptığı yazılı açıklamada, küresel internet şirketlerinin haber ajansları tarafından üretilen içerikler üzerinden reklam geliri elde ettiğini belirtti. 

Başta Facebook ve Google olmak üzere birçok internet platformunun belli maliyetlerle üretilen bu içerikleri herhangi bir ödeme yapmadan kullandıklarını söyleyen EANA, Avrupa Parlamentosu’na (AP) telif hakkı yasalarındaki bu dengesizliğin düzeltilmesi çağrısını yaptı.

EANA üyesi 18 haber ajansının genel müdürlerinin imzasının bulunduğu açıklamada, “Facebook ve Google, sahip oldukları büyük kitleleri kullanarak ajansların ürettikleri içerikler üzerinden reklam geliri kazanıyor. İki şirket, Çin hariç olmak üzere küresel internet reklamcılığının yüzde 80’ini elinde tutuyor”  ifadeleri yer alırken, internet şirketlerinin elde ettikleri gelirlerin bir kısmını kullandıkları içeriğin üreticisi ile paylaşması gerektiği belirtildi. 

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan Facebook, 2017 yılında 40 milyar dolar gelir ve 16 milyar kar bildirmişti. Google ise aynı yıl 110 milyar dolar gelir elde ederken, 12,7 milyar dolar da kar sağlamıştı.

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), özgür basın ve demokratik değerler gözetilerek telif hakları konusunda reform yapılması gerektiğini söylüyor.

AP'de temmuz ayında reddedilen söz konusu tasarının 12 Eylül'de yeniden oylanması öngörülüyor.