Hackerlar Android Platformuna iOS’a Göre Daha Çok Saldırıyor

Hackerlar Android Platformuna iOS’a Göre Daha Çok Saldırıyor

iOS, Android işletim sistemine göre daha savunmasız olsa da hackerlar, saldırılarını genellikle Google platformuna karşı gerçekleştiriyorlar.

Zararlı yazılım raporlarını biliyoruz ve bunlar hakkında pek çok şey duyuyoruz. Android, hackerlar tarafından en çok saldırılan platform. Peki, bu sizi endişelendirmeli mi? Hayır. Bu raporların çoğu mobil güvenlik şirketlerinden gelmekte ve bu yüzden onlar bu konuyla doğrudan ilgilenmekteler. Fakat en önemlisi; Android, çok az sayıda güvenli açığı keşfedilmiş olan güvenli bir platform.

Mobil güvenlik şirketi Symantec tarafından yapılmış olan son çalışma, Android’in, kötü niyetli programcılar tarafından daha çok tercih edilen bir platform olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda, iOS’un Android’den daha savunmasız olduğunu kanıtlıyor.

“Bugün, mobil güvenlik açıklarının, mobil zararlı yazılımlarıyla ilişkisi çok azdır ya da bunlarla hiç ilişkisi bulunmamaktadır. Aslında, Apple’ın iOS’u 2012’de en çok belgelenen güvenlik açıklarına sahipken, platform için oluşturulan sadece bir tehdit bulunmaktaydı. Bunu Android işletim sistemiyle karşılaştırınca, sadece 13 güvenlik açığı raporlanmış olsa da, mobil platform için yazılan tüm zararlı yazılımlar bu platforma yönlendirildi. Güvenlik açıkları, mobil zararlı yazılımlar için bir faktör haline gelecek fakat Android’in Pazar payı, platformun açıklığı ve çoklu dağıtım yöntemlerinin kullanılabilir olduğu kötü amaçlı yazılım gömülmüş uygulamalar onu kötü amaçlı yazılım yazarlarının platformu haline getirebilir.”

Intel'in 2 Nesil Sonraki İşlemcileri İle İlgili Detaylar Sızdı

YORUMLAR