HEVC ile Videolar İki Kat Daha Hızlı Olacak

HEVC ile Videolar İki Kat Daha Hızlı Olacak

Günümüzün en popüler internet içeriklerinin başında gelen ve bir konuyu anlatmanın en hızlı ve kısa yolu olan videolarla ilgili en büyük sıkıntımız yüksek boyutlarından dolayı internet kotamızı yemesi ve yavaş internet bağlantılarımız yüzünden izlerken takılmaları. Sonuç olarak kalitesi artıkça bir video’nun boyutunun da arttığını düşündüğünüzde, düşük bir bağlantı hızıyla videoyu hem takılarak izleyeceksiniz, hem de yüksek boyutlarından dolayı eğer kotalı bir internet kullanıyorsanız kotanızı fazladan doldurmuş olacaksınız.

Yüksek boyutlarından dolayı videolar birçok kotalı internet kullanıcısının kabusu gibi görünse de

, internet üzerinde gezinirken bir çoğumuzun video izlemeden duramadığıda bir gerçek. Bu durumun farkına varan ve önüne geçmek isteyen araştırmacılar, High Effecieny Video Coding yani kısa adıyla HEVC olarak adlandırılan yeni bir video formatı geliştirdiler.

Şu anki bilgilerimize göre yeni video formatı şu an mevcut standartlardaki video formatlarına göre 2 kat daha verimli olacak. Yani yeni geliştirilen HEVC standartlarıyla hazırlanan videolar, normal videoların yarısı kadar yer kaplayacak olmasına rağmen kalitede düşüş olmayacak. Yeni bir MPEG standartı olan HEVC’in önümüzdeki yıldan itibaren kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Ericsson araştırma biriminin Görsel Teknolojiler Birimi Müdürü Per Fröjdh, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yeni formatın 2013 yılından itibaren ticari olarak kullanıma sunulabileceğini belirtti. Ancak hangi ürünlerin bu formatı destekleyeceği konusunda bir bilgi verilmedi.

Yeni gelecek olan video formatı HEVC aynı görüntü kalitesini günümüz video formatlarının yarı boyutlarıyla bizlere sunacak olmasıyla gerçekten kota dostu ve hızlı olacak gibi görünüyor. Özellikle akıllı cep telefonları üzerinde kotalı internet kullanımı düşünüldüğünde, aynı kota ile iki kat daha fazla video izlemek kulağa hoş geliyor.

YORUMLAR