HTC'nin Gelirleri İlk Defa Bu Kadar Düştü! HTC Batıyor mu?

2014 yılına kadar dünya genelinde büyük kitlelere hitap eden teknoloji üreticisi HTC'nin 2018 gelirleri açıklandı. Şirket tarihinde belki de ilk defa böylesine büyük düşüş yaşayan HTC'nin geleceği tartışılır noktaya geldi. Peki ne oldu da HTC'nin gelirleri bu kadar düştü?

2018 yılı içerisinde toplamda 770,8 milyon ABD Doları kazandığı resmi olarak doğrulanan HTC, ilk defa yıl içerisinde 1 milyar dolar sınırını aşamadı. Özellikle azalan ürün gamı ve yapılan yanlış hamleler sonucunda kendi sonunu hazırlayan Tayvanlı üretici, mobil üretim ekibini Google'a devretmesiyle birlikte iyice küçüldüğünü kanıtlamıştı.

2017 yılında HTC'nin 2.02 milyar ABD Doları kazandığı göz önünde bulundurulursa, bir yıl içerisinde gelirlerde yarı yarıya düşüş olduğu gözlemlenebiliyor. Hatta 2013'ün mayıs ayında aylık geliri 1 milyar dolara ulaşan şirket, şimdilerde ise bir yıl içerisinde bu ciroya ulaşmayı başaramıyor. Ayrıca genel olarak ne kadar kayıp yaşadığı bilinmeyen üretici, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 361,4 milyon ABD doları işletme zararı yaşamıştı.

Yeniden Mobil Üretim Ekibi Kuruluyor

Asya pazarının en büyük telefon üreticilerinden ve Google için akıllı telefonlar üreten firmayken başarılarını kanıtlayan şirketin, Tayvan başkanı Darren Chen geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. 2019 yılı içerisinde mobil pazara ağırlık vereceklerini ve yeniden takım kuracaklarını dile getiren Chen, orta sınıfa ve en önemlisi yüksek teknolojik cihaz üretimine devam edeceklerini duyurdu.

Peki ya sizce HTC'nin böylesine düşüş yaşamasının sebebi ne? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!