HTC Yüzde 90 Kar Kaybı Yaşadığını Duyurdu

HTC Yüzde 90 Kar Kaybı Yaşadığını Duyurdu

Her ne kadar akıllı telefon sektöründeki en iyi Android telefon üreticilerinden olsa da HTC’nin bir süredir maddi sıkıntılar ve satış sorunları ile uğraştığı bilinenler arasındaydı. Şirketin özellikle Apple ve Samsung gibi teknoloji devleri arasında kalması ve bu savaşta geri plana düşmesi karlarında da büyük bir düşüşe sebep olmuş durumda. 2012 4. Çeyrek karlarını açıklayan şirket 1 milyar dolarlık kar oranıyla 2011 yılında elde ettiği 11 milyar dolarlık karının çok çok gerisinde kaldı.

Şirketin net karlarında yaşanan bu büyük gerilemenin özellikle Galaxy S3 ve Note 2 ile öne çıkan Samsung ve iPhone 5’i piyasaya süren Apple nedeniyle gerçekleştiği söylenenler arasında. Son zamanlarda adından oldukça söz ettiren Sony’nin 2013’de Xperia Z modeli ile daha da öne çıkacağı göz önüne alındığında HTC için durumun 2013’te de oldukça kritik olduğunu görebiliyoruz.

Özellikle Samsung Galaxy S4’ün de bahar aylarında ortaya çıkacak olması diğer Android akıllı telefonlarla ciddi bir şekilde rekabet edecek bir ürün sunamaması durumunda HTC’nin daha da marjinal satış rakamlarına düşmesini garantileyecektir.

Samsung Android markasını gölgede bırakıyor

YORUMLAR