HTC'nin 2015 Yarıyıl Raporları Şirketin Geleceğini Tehlikeye Sokuyor

HTC'nin 2015 Yarıyıl Raporları Şirketin Geleceğini Tehlikeye Sokuyor

HTC, 2015 yılının ilk yarı mali raporları karşısında oldukça sarsıldı. 65 milyar dolar gelir bekleyen dev üretici HTC şimdi büyük bir şok yaşıyor.

HTC’de yılının ilk yarısının hedef cirosu 65 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Henüz kabaca yapılan hesaba göre, 2015 yılı Haziran ayı sonuna kadar HTC 33 milyar dolar ciro yapmış görünüyor. Neredeyse yüzde 50’lik potansiyel kaybı yaşayan HTC, şimdi ikinci yarıyıl için planlar yapmaya çalışıyor. Yine de ılımlı davranmaya çalışan HTC’nin yaptığı açıklamaya göre, şirket 2015 yılının ikinci yarısında bu kaybını tamamlayabilir.

Ancak HTC, 2015 yılında çok güvendiği HTC One M9 ürünlerinden istediği pazar potansiyelini yakalayamamıştı. Öte yandan, HTC’nin reklam ve pazarlamaya ayırdığı bütçe 2014 yılında aynı kalemde harcadıklarının neredeyse 4 misline ulaşmıştı.

Bu kadar büyük ve etkili olduğu düşünülen pazarlamaya rağmen telefonların bazı donanım sıkıntıları yaşamalarının bu düşüşle bir ilgisi olabileceği konuşuluyor. HTC her ne kadar hemen güncellemeler çıkararak sıkıntıları gidermeye çalışsa da Android pazarına arka arkaya giren Samsung, Sony, LG, Huawei ve Xiaomi gibi markaların kendisini geçmesine engel olamadı.

Bu arada HTC’nin açıkladığı son rakamlar şirketin yönetim kademesinde pek çok koltuğun sahip değiştireceğinin de bir habercisi olarak değerlendiriliyor. Ne olursa olsun 2015 yılı HTC için çok çetin geçecek gibi görünüyor. 

HTC One M9'a Güncelleme Geldi

HTC One M9'da Aşırı Isınma Problemi Olabilir

HTC One M9'un Kamerası Testlerde iPhone 4S Kadar Bile Başarılı Olamadı

YORUMLAR