Huawei Apple'ı Koltuğundan Etti

Huawei Apple'ı Koltuğundan Etti

Küresel pazarda dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olma planları yapan Huawei, bu plan doğrultusunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Yaz aylarındaki performansıyla piyasaya damga vuran Çin merkezli şirket ilk kez Apple’ı geçti ve küresel pazar payı bazında Samsung’un ardından ikinci sırada yer aldı.

Güvenilir bir araştırma şirketi olan Counterpoint’in analizine göre Huawei, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Apple’dan fazla satarak ilk kez rakibini geride bıraktı. Araştırmaya göre küresel pazar payının lideri olan Samsung’un pazar payı yüzde 20 civarında iken birbirine çok yakın olan Apple ve Huawei’nin pazar payları yüzde 12 düzeylerinde.

Huawei, daha önce Apple'ı 2016 Kasım ayında geride bıraktığını açıklasa da ilk kez bir araştırma raporunda Huawei’nin Apple’ı geride bıraktığı görüldü. Ancak adil olmak gerekirse ortaya çıkan bu tabloda Apple’ın sessizliğinin ve iPhone lansmanının henüz gerçekleşmemiş olmasının büyük payı var. Üstelik aradaki fark hem çok düşük bir yüzde hem de yaz ayları zaten Apple satışlarının en durgun olduğu dönem. Huawei’nin bu başarısı tabii ki çok şey anlatıyor ve gölgelememekte yarar var.

Apple’ın sonbahar aylarına damga vurması bekleniyor ancak Huawei’nin de boş durmayacağı aşikar. Zira iPhone lansmanına karşılık Huawei yeni Mate 10 ve Mate 10 Pro ile karşılık verecek. 16 Ekim tarihinde Almanya’da tanıtılacak olan söz konusu bu iki cihaz, şirketin CEO’su Richard Yu tarafından “iPhone’dan çok daha güçlü” olarak tanımlandı.

Huawei Mate 10 ve Mate 10 Pro Tanıtım Tarihi Belli Oldu

iPhone 7, Dünyanın En Popüler Akıllı Telefonu!

YORUMLAR