Huawei Başkanının Kızının Tutuklanmasına Dair Önemli Açıklamalar

sabrina meng wanzhou

Geçtiğimiz günlerde Kanada’nın Vancouver kentinde İran ambargosunu delmek suçlamasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin isteği doğrultusunda tutuklanan, Huawei başkanının kızı ve aynı zamanda Huawei’nin Mali İşleri Direktörü (CFO) olan Ming Vancou hakkında Kanada Başbakanı Justin Trudeau’dan önemli açıklamalar geldi.

Tutuklamada yargı kurumlarına herhangi bir politik talimat verilmediğinin altını çizen Trudeau, “Biz bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” dedi. Kanada’nın Montreal kentinde soruları cevaplayan Kanada başbakanı, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık'ta Vancouver’da uçak değiştirirken gözaltına alınan Ming’e yönelik yasal sürecin siyasetten bağımsız işlediğini belirtti.

Ming’in tutuklanacağının kendisine birkaç gün önce söylendiğini belirten başbakan, buna rağmen siyasi kurumların yargı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı ve yargının işini bağımsız olarak yaptığını belirtti. Trudeau, “Biz bağımsız bir yargı ülkesiyiz ve ilgili yetkililer bu süreçle ilgili kararları hiçbir politik müdahale olmadan verdi.” ifadelerini kullandı.

Kanada Adalet Bakanlığı, Huawei şirketinin sahibi Rin Cingfey'in kızı ve şirketin CFO'su Mıng'ın, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık'ta Vancouver kentinde gözaltına alındığını dün duyurmuştu. Çinli teknoloji devi Huawei'ye, İran'a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle nisan ayında soruşturma açan ABD yönetiminin talebi üzerine gözaltına alınan Ming'ın 7 Aralık Cuma günü ilk duruşmasına çıkmasının planlandığı bildirilmişti. ABD'nin Mıng'ın New York Doğu Bölgesi Mahkemesinde "tanımlanmamış suçlamalardan" yargılanmak üzere iadesi arayışında olduğu da basına yansımıştı.