Huawei'nin Katlanabilir Telefonu Konsept Videosuyla Karşımızda

Huawei Katlanabilir Telefon Konsept

Samsung geçtiğimiz günlerde 7.3 inç ekranlı katlanabilir akıllı telefonu Galaxy F’i tanıtmıştı. Ancak Huawei, katlanabilir telefon yarışında Samsung’u geride bırakacak gibi görünüyor. Çünkü daha önce sızdırılan çeşitli patent dökümanlarına dayandırılarak oluşturulan bir konsept videosunda, Huawei’nin katlanabilir akıllı telefonunun açıldığında 8 inç’lik bir ekrana sahip olacağı gösteriliyor.

Daha önceki söylentilerde de belirtildiği üzere, telefonun katlanabilen ekranını Çinli BOE Technology firmasının üreteceği ifade ediliyor. Bilindiği üzere BOE Technology daha önce Huawei Mate 20 Pro'nun kavisli OLED ekranını da üretmişti.

Huawei’nin şimdiden bu cihazı Güney Kore’deki GSM operatörlerine dağıtmaya başladığı söyleniyor. Üstelik firma içerisindeki bir kaynaktan alınan bilgilere göre, dağıtılan cihazlar konsept cihazın prototipi ya da deneme versiyonu değil. Bu konuda açıklamalarda bulunan kaynak, "Belirli tasarımları, teknik özellikleri, kullanım kalıplarını vb. açıklayamayız ancak beklenenden daha eksiksiz oldu." ifadelerini kullanmış.

Peki neden ilk olarak Kore seçildi? Bu sorunun da gayet mantıklı bir açıklaması var. Çünkü Huawei katlanabilir ilk akıllı telefonunu piyasaya çıkardığında bu cihazın 5G özelliklerine de sahip olmasını istiyor. 2019 yılının ilk yarısında Huawei katlabilir amiral gemisini piyasaya sürdüğünde, geniş 5G ağına sahip olacak ve bunu hizmete sunacak ilk ülke Güney Kore olacak. Huawei, katlanabilir cihazını büyük bir ihtimalle Mart ayındaki MWC Fuarı'nda duyuracak ve cihaz üzerinde 5G testlerini tamamladıktan sonra Nisan-Haziran ayları arasında satışa sunacak.

Huawei’nin katlanabilir akıllı telefonunun fiyatıyla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak cihazın katlanmış haldeyken 5 inç, açık haldeyken de 8 inç’lik bir ekrana sahip olacağı söyleniyor. Dolayısıyla Huawei’nin, katlanmış haldeyken 4.6 inç ve açık haldeyken 7.3 inç ekranı olan Samsung Galaxy F’e karşı üstünlük kurması bekleniyor.