Huawei P20 Yanma, Çizilme ve Bükülme Testlerine Girdi

Huawei P20

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Huawei, yakın zaman önce yeni amiral gemisi Huawei P20 ile kullanıcıların karşısına çıkmıştı.

Yüksek donanım ve yazım özellikleriyle dikkat çeken telefon büyük ilgi uyandırırken, bir YouTube kanalı telefonu çeşitli dayanıklılık testlerine sokarak, sonuçlarını izleyenleriyle paylaştı. 

Yeni telefonlara yanma, çizilme ve bükülme gibi testler yapmasıyla tanınan JerryRigEverything isimli YouTube kanalının yeni konuğu Huawei P20 oldu. Çinli teknoloji devinin yeni amiral gemisi konumundaki P20’yi yanma, çizilme ve bükülme testlerine sokan kanal, telefonun dayanıklılığına dair detayları gözler önüne serdi.

Telefonu ilk olarak çizilme testine sokan JerryRigEverything, bunun için Mohs Sertlik Ölçeği kullandı. Elinde bulunan metal eşyalarla birden dokuza kadar farklı dayanıklılık seviyelerini ölçen kanal, Huawei P20’nin beşinci seviyeye kadar dayandığını ortaya çıkardı. Mohs ölçeğinde beşinci seviyeye kadar dayanıklılığın ise Gorilla Glass kullanan bütün telefonlarda standart olduğu belirtildi. Telefonun ekranından sonra çentikte bulunan kamera, küçük hoparlör ve parmak izi okuyucu gibi kasanın diğer bileşenleri test edilirken, bu parçaların oldukça sağlam olduğu görüldü.

Çizilme testinden sonra yanma testine geçen JerryRigEverything, telefonun ekranının çakmak ateşine 20 saniye dayanabildiğini ve 20 saniyelik yanmanın ardından ekran belirgin bir iz kaldığını vurguladı. Son olarak P20’yi bükmeye çalışan YouTube kanalı, oldukça ilginç bir sonuçla karşılaştı. Telefonu sertçe büken JerryRigEverything, ekranın çatladığını fark etti. Yeni telefonların genellikle bükülme testlerinden geçtiklerini hatırlatan JerryRigEverything, Huawei P20’nin bu konuda rakiplerinden bir adım geride olduğunu söyledi.

Sonuç olarak Huawei P20'nin oldukça dayanıklı bir telefon olduğu ve günlük kullanımda sıkıntı çıkarmadığı belirtilirken, telefonun ancak ekstrem koşullarda sıkıntıya girdiği vurgulandı.