Huawei Türkiye Performans Testi Hilesi Konusuna Açıklık Getirdi

Huyawei test sonuçları

Telefon satışları konusunda Apple’ı geride bırakarak önemli bir aşama kaydeden Huawei hakkında bugün hiç hoş olmayan haberler çıkmıştı. Bazı internet siteleri Huawei’nin benchmark testi uygulamalarını kandırmak için yazılımlar kullandığını iddia etmiş ve Huawei P20’nin gerçek performansının testlerdeki gibi olmadığını söylemişlerdi.

Gün içerisinde yurtdışındaki bazı internet siteleri, Huawei’nin EMUI 8 arayüzünü kullanan telefonlarda performans testlerini kandırmak için bazı yazılımlara yer verildiğini yazmışlardı. Huawei’nin arayüzde kullandığı bazı algoritmaların AnTuTu ve GFXBenchmark gibi testlerin açıldığını algılamaları durumunda telefonların performansını olduğundan daha yukarı çıkardıkları ve böylece testlerde yüksek puan aldıkları tespit edilmişti. Normalde 5 Watt’ın altında güç tüketen Huawei modellerinin performans testlerinin açılmasıyla birlikte 8 Watt kadar güç tüketmeye başladıkları ve bu yolla performanslarını yukarı çekmek için bazı donanımların hızlarını artırdıkları haberlerde kendine yer bulmuştu. Hemen aşağıda görebileceğiniz test sonuçları telefonun son kullanıcıya verdiği performansla testler sırasında verdiği performans farklılıklarını ortaya koyuyordu.

Huawei test sonuçları

Huawei’den açıklama geldi

Huawei ise yaptığı açıklamayla telefonlarında “turbo” olarak tabir edilebilecek bir tür performans artırma modunun bulunduğunu doğruluyor; ancak bu modun son kullanıcılara henüz açılmadığını söylüyordu. Henüz geliştirme aşamasında olan turbo modunun ilerleyen günlerde kullanıcılara açılacağını söyleyen şirket, buna rağmen bugüne kadar konu hakkında açıklama yapmamıştı. Çıkan performans testi hilesi haberlerinin ardından Huawei Türkiye’den gelen açıklamasa ise aşağıdaki gibi oldu.

Huawei Türkiye açıklama