İBB, Wikipedia Kurucusu Wales'e Davetini Geri Çekti

İBB, Wikipedia Kurucusu Wales'e Davetini Geri Çekti

Birkaç gün önce Türkiye'den erişimin engellendiği Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, World Cities Expo Etkinliği kapsamında İstanbul'a gelecekti. Yapılan davetli listesi güncellemesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Wales'i konuşmacı listesinden çıkardığı görüldü.

29 Nisan'da alınan kararla internetin en çok kullanılan bilgi alma noktalarından bir tanesi olan Wikipedia'ya ilk aşamada idari tedbir, ardından mahkeme kararıyla engelleme kararı alınmıştı. Engellemeye yurtiçi ve dışından büyük tepkiler gelirken, engellemenin sebebi Wikipedia'nın BTK'nın düzeltilmesini istediği kimi sayfalarda düzenleme yapmaması olarak gösterilmişti.

Wikipedia'ya bir başka engel de İBB'den geldi. 5-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan "World Cities Expo İstanbul" etkinliğine konuşmacı olarak davet edilen Jimmy Wales'in listeden çıkarıldığı açıklandı. İBB Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, 'World Cities Expo Etkinliği' davetli listesinden çıkartılmış olup karar kendisine iletilmiştir. Kamuoyuna duyurulur.Davet aldıktan sonra açıklama yapan Wales, "İstanbul, en sevdiğim şehirlerden bir tanesi" demiş ve ziyareti dört gözle beklediğini belirtmişti.

Son Dakika: Wikipedia Türkiye'de Yasaklandı

Wikipedia Kurucusu Wikitribune ile Sahte Haber Savaşına Katılıyor

YORUMLAR