İnsan Eliyle Yapılan En Eski Çizim Güney Afrika’da Bulundu

İnsan Eliyle Yapılan En Eski Çizim Güney Afrika’da Bulundu

Araştırmacılar, Güney Afrika’da bulunan Blombos Mağarası’nda 73 bin yıl öncesine ait bir çizim keşfetti.

Sputnik Türkiye 'nin  haberine göre, insan eliyle yapılmış en eski çizim Güney Afrika'nın Cape Yarımadası'ndan bulunan Blombos Mağarası'nda bulundu. Kayanın üstüne kırmızı aşı boyası ile çizilen çapraz çizgilerin, yaklaşık 73 bin yıllık olduğu öğrenildi.

Mağarada keşfedilen çizgiler, insanlığın düşünülenden çok daha önce soyut düşünme yeteneğine sahip olduğunu kanıtlar türden. Witwatersrand Üniversitesi'nden arkeolog Dr. Luca Pollarolo tarafından bulunan 73 bin yaşındaki çizim Afrika, Avrupa ve Güneydoğu Asya'da bulunan önceki çizimlerden en az 30 bin yıl daha eski.

güney afrika mağara

Bilim insanları, semboller üretmenin insanlığın önemli bir aşaması olduğu, bunun dil ve yazının gelişimine yol açtığını söylüyor. 

Dr. Pollarolo ile Blombos Mağarası’nda yapılan kazıları yöneten Profesör Christopher Henshilwood, keşifle ilgili olarak, “Soyut sembollerin ilk kez yaklaşık 40.000 yıl önce Homo Sapienslerin Avrupa'ya girerek yerli Neandertallerin yerini aldığı zamanda ortaya çıktığına inanılıyordu. Ancak bizim ekibimizdeki üyelerin de sıklıkla katıldığı Afrika, Avrupa ve Asya'daki son arkeoloji keşifleri çok daha erken zamanda sembollerin üretildiğini ve kullanıldığını destekliyor”  fadelerini kullandı.

Araştırmacılar, çizgileri keskin bir şekilde sonlanan çizimin daha geniş bir alana yayılmış olabileceğini tahmin ediyor. Prof. Henshilwood, elektron mikroskobu dahil çeşitli araçlar kullanarak yaptıkları incelemelerin bir süre daha devam edeceğini aktardı. 

Araştırma, Nature adlı akademik dergide yayımladı.

YORUMLAR