Instagram Canlı Video Yayını Kendini Silebilen Gönderilerle Güncelleniyor

Instagram Canlı Video Yayını Kendini Silebilen Gönderilerle Güncelleniyor

Instagram’ın canlı video yyını güncellemesi Snapchat’ın yeni bir taklidi olarak değerlendirilse de, durum bundan çok daha farklı. Sosyal Medya fotoğraf paylaşım uygulaması Snapchat düşünülenin aksine, bünyesine oldukça değişik bir mesajlaşma servisi daha katıyor.

Instagram Hikayeler servisinin aksine kullanıcılar kendi kendini silebilen video mesajları da gönderebilecekler. Güncellemesine bugün başlanan bu uygulama tıpkı Instagram Direk Mesajlar mantığı gibi işliyor olacak. Ancak bu sefer kullanıcılar kontaklarına ve takipçilerine kendi kendini silebilen fotoğraflar ve canlı videolar gönderebiliyor olacaklar. Bu mesajlar tek oturumda izlenecekler. Oturum gönderen tarafından kapatıldığında yok olacaklar.

Bu yeni özelliğin doğrudan mesajlar ve Hikayeler servisinden kolayca ayırt edilebilmesi için Instagram Hikayeleriniz ikonunun etrafındaki halka gibi ekstra bir halkayı ve sağ tarafa da bir gönderi okunu yukarıdaki ikonlara dahil edecek. Bu kısa ömürlü mesajlar, kullanıcıların “o anda ne yaptıklarını ya da ne paylaşmak istediklerini” bir an için paylaşmalarını sağlayacak. Instagram Canlı Yayın özelliği ile gelmesi beklenen bu yeni servis, Snapchat’ın bazı özellikleri yine de benzeşmiyor değil. Özellik, ağırlıklı olarak Canlı Video özelliği ile örtüşeceği için kısa ömürlü mesajlar yayın bittikten sonra kaybolacaklar.

Kamera arayüzü Facebook ve Periscope’a çok benzeyen özellik, izleyenlerin yorum yapmasını kalpler ve emojiler göndermesine izin veriyor. Aynı zamanda yayını kaç kişinin canlı izlediğini de gösteriyor. Instagram bu yeni özelliği ile günde 100 milyon kişinin ilgisini çekmeyi hedefliyor. Elbette uygulamaya yeni üye olacakların sayısında da büyük bir artış olacaktır diye düşünüyoruz. 

Instagram’dan Canlı Yayın Dönemi Başlıyor

YORUMLAR