Instagram’ın Test Ettiği Yeni Özellikler Ortaya Çıktı

Instagram

Twitter’daki @wongmjane adlı kullanıcı, Instagram'ın gerçekleştirmekte olduğu çeşitli testlerle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Jane Wong adlı bu kullanıcı görüldüğü üzere bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve kendisi Instagram’ın uygulama kodlarına erişim sağlamış gibi görünüyor.

Instagram ise diğer bir yandan The Verge adlı haber sitesine “An itibariyle paylaşılacak bir gelişme yok.” şeklinde bir açıklama da bulunuyor. Henüz doğrulanmamış fakat gelmeleri yüksek ihtimal olan Instagram özelliklerini aşağıda sıralıyoruz:

1)    Hikaye Reaksiyonları

Facebook’un hikaye reaksiyonlarına benzeyen bu güncelleme ile, yukarıdaki resimde de gördüğünüz şekilde hikayelere hareketli emojilerle cevap atabileceksiniz. Bu, iMessage’daki sticker’lara da benzeyen bir özellik oluyor.

2)    Ağır Çekim Kayıt Modu

Vlog çekenler, sosyal medya fenomenleri ve daha birçok kişi ağır çekim kayıt modunu sık sık kullanıyor. Fakat bazı kişilerin akıllı telefonları ağır çekim özelliğine sahip değil. Instagram’a böyle bir özellik eklenmesi durumunda eski akıllı telefonu olanlar veya 3.parti uygulamalarla uğraşmak istemeyenler de ağır çekim hikayeler veya gönderiler çekebilecekler.

3)    Profilleri Sessize Al (Mute) Butonu

Bu özellik de muhtemelen Twitter’ın profilleri sessize alma butonu ile aynı çalışacaktır. Yani gönderilerini görmek istemediğiniz arkadaşlarınızı takipten çıkarmak zorunda kalmayacaksınız. Onları “unfollow” etmek yerine “mute” ederek sessize almanız, gönderileriyle karşılaşmayacağınız anlamına gelecek.

4)    Instagram Hikayelerinde Takvim Şeklinde Arşiv Görünümü

Instagram arşivinize bakacak olursanız, hikayelerinizi bir arada depolanmış şekilde göreceksinizdir. Fakat Instagram, çok fazla hikaye çekenlerin bu hikaye arşivinde aradıklarını daha kolay bulabilmeleri için takvim şeklinde bir tasarım getirmeyi düşünüyor olabilir.