Instagram, Ünlülerin Sponsporlu Paylaşımlarını Tespit Etmenin Yolunu Deniyor

Instagram, Ünlülerin Sponsporlu Paylaşımlarını Tespit Etmenin Yolunu Deniyor

Etki alanı piyasası diye adlandırılan markette sosyal medya platformlarını mesken tutan ticari girişimler, ünlüleri ya da etki alanına sahip kullanıcılara ödeme yaparak kendi ürününün reklamını yaptırıyor. Ancak bu durum, şeffaflık ve kamuoyunu aydınlatma gibi soru işaretlerini berberinde getiriyor. Instagram bu bağlamda sponsorlu paylaşımların ayırt edilmesine yönelik bir yöntem geliştirdi.

Öncelikle Federal Ticaret Komisyonu sosyal medya üzerinden ticari kaygılı paylaşım yapan sayıları 90’ı aşkın etki alanı sahibine gönderdiği mektupta, sponsorlu gönderilerin beyan edilmesi gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Yani bu tür gönderilerin altına "Teşekkürler (sponsorun adı)" gibi beyanatlarda bulunmak gerekiyor.

Instagram Yaratıcı Programlar Direktörü Charles Porch, bu hususa standart bir çözüm getirmeyi planladıklarını ve Instagram üzerinden yapılan sponporlu paylaşımların kolayca ayırt edilmesini sağlayacakları bir yöntem geliştirildiğini açıkladı.

Instagram üzerinden dünya çapında irili ufaklı birçok ticari işin yürütüldüğünü söyleyen Porch, kamuoyunu aydınlatma ve şeffaflık konusunda hassas olduklarını da belirtti. Instagram’ın bu konuda geliştirdiği standart, söz konusu sponsorun etiketlenmesine dayanıyor. Örneğin, yukarıda görüldüğü gibi Volvo’nun bir ürününü pazarlama kaygısı olan gönderinin üst kısımda ücretli bir ortaklığa bağlı olduğu belirtilirken, alt kısımda da markanın etiketlenmesi gerekiyor. Ayrıca, bu sistemin hikayeler özelliğinde uygulanacağı da bildirildi.

Geliştirilen bu yöntemin şimdilik herhangi bir dayatma gerektirmediğini belirten Porch, “Şimdilik oluşturduğumuz standart konusunda bilgilendirme aşamasındayız ama bir gün bir dayatma mekanizması da tabi ki oluşturulacak” dedi.

Instagram’ın Arşiv Özelliği Artık Herkese Açık

Artık Otomatlardan Instagram Takipçisi Satın Alınabiliyor

YORUMLAR