Instagram'da Paylaştığınız Fotoğraflar Psikolojinizi Yansıtıyor

Instagram'da Paylaştığınız Fotoğraflar Psikolojinizi Yansıtıyor

Bu hafta EPJ Data Science dergisinde yayınlanan araştırmalara göre, insanlar zihinsel hastalıklarını ifade etmek için Instagram kullanıyorlar. Örneğin; psikolojisi bozuk insanlar, Instagram'da daha fazla fotoğraf paylaşıyorlar, daha az filtre kullanıyorlar ve daha koyu renkleri tercih ediyorlar.

Önceki çalışmalara göre, insanların psikolojisi bozukken sosyal medyada daha fazla paylaşım yaptığı anlaşılmıştı. Depresyonda olan insanların, daha çok Tweet paylaştığı ve Facebook'ta daha çok durum güncellemesi yaptığı ortaya çıkmıştı. Son yapılan araştırmalar çerçevesinde ise, depresyonda olan insanların Instagram'ı da sıklıkla kullandığı ortaya çıktı.

EPJ Data Science dergisinde yayınlanan bir tablo, "sağlıklı" ve "depresif" kullanıcıların, kullandıkları efektleri bize gösteriyor. Genel olarak baktığımızda sağlıklı insanlar renkli efektleri tercih ederken, psikolojisi bozuk insanlar siyah beyaz temalı efektleri tercih ediyorlar. Sağlıklı insanların en çok kullandığı efektin ismi 'Valencia' olurken, depresyondaki insanlar ise en çok 'Inkwell'i kullanıyorlar.

Ancak araştırmacılar yaptıkları açıklamada, bu sonuçların sadece bir genelleme olduğunu ve kişiden kişiye göre farklılık gösterebileceğini ifade ettiler. Ayrıca araştırmacılar, eğer psikolojiniz bozukken paylaştığınız bir fotoğrafınız varsa, o fotoğrafı silmenizi öneriyorlar.

Instagram Fenomeni Haciz Şoku Yaşıyor

Instagram Canlı Yayınlarına Arkadaş Ekleme Özelliği Geliyor

YORUMLAR