Intel Mobil Sektöründe Atağa Geçiyor - CES 2013

Intel Mobil Sektöründe Atağa Geçiyor - CES 2013

Las Vegas’ta gerçekleştirilen CES 2013 Tüketici Elektroniği Fuarı’nın ilk günü heyecanla devam ederken onlarca teknoloji devinin arasındaki Intel’in de yepyeni haberlerle bizimle olmaması şaşırtıcı olurdu.

CES 2013 Intel basın toplantısında şirketin değindiği en önemli noktalardan birisi tam 22 nanometre teknolojisi ile üretilmiş 4 çekirdekli işlemciler oldu. Bu işlemcilerin özellikle tablet ve ultrabooklar için kullanılması öngörülüyor.

Intel’in Atom işlemcisinin düşük güç tüketen platformunun da aktif hale getirileceği bilgisiyle özellikle akıllı telefonların batarya problemlerine çözüm bulunması hedefleniyor. Yeni platform 1.2 Ghz hıza ulaşabilecek ve Intel’in Hyper Threading teknolojisini de barındıracak. Yeni platformun adı Intel Atom Z2420 işlemcisi olarak geçiyor ve 1080p video işleme kapasitesine de sahip olacak. 

Zira Intel’in mevcut olan Atom işlemci modeli Z2760 hali hazırda Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo ve Samsung’un pek çok modelinde kullanılıyor ve Windows 8 işletim sistemli tabletlerde de yaygın durumda.

Intel’in 2011 yılında Ultrabook kavramını hayatımıza kazandırarak mobil dünyada büyük bir değişim gerçekleştirmesi zaten uzun vadede bu sektöre yatırım yapma isteğini bizlere göstermişti. Intel Core işlemci ailesinin 4. Jenerasyonu da performanstan ödün vermeden Ultrabook’ların daha az güç tüketmesi ve daha fazla kullanım süresi sunmasını sağlayacak. 9 saate kadar aralıksız kullanıma olanak verecek olan Intel’in bu yeni jenerasyon işlemcisi kullanıcıların Ultrabook’lara olan mesafesini daha da azaltacak gibi.

Dropbox Windows 8 uygulaması ile geliyor

YORUMLAR