İnternetin Karanlık Yüzünü Kapatma Girişimlerine Destek Büyüyor

İnternetin Karanlık Yüzünü Kapatma Girişimlerine Destek Büyüyor

Bazı yetişkinlerde karanlıktan korkabilir. Bu yüzden Dark Web adı verilen internetin karanlık tarafıyla alakalı bazı araştırmalar yavaş yavaş bu oluşumun yok edilebileceğini işaret ediyor.

Küresel olarak yapılan bir araştırmaya göre, her 10 kişiden 7’si türlü kanunsuz girişime açık alt yapının tamamen kapatılmasını istiyor. Ipsos ve CIGI isimli iki kuruluş, yaptıkları ortak araştırma, internet kullanıcılarının yüzde 70’inin "Dark Web" oluşumundan insanlığın kurtulması gerektiğine inandığını ortaya çıkarıyor. 24 ülkede 25 bine yakın (24.142) kullanıcının dahil olduğu araştırma, Karanlık İnternetin tamamen yok edilmesi gerektiğine dair ifadelerle dolu. Bu araştırma yaklaşık yüzde 30’luk bir azınlığın bu oluşumu bir şekilde bilmediğini veya desteklediğini de ortaya çıkarılmış.  

İnternetin Karanlık yüzü kapatılabilir mi?

Araştırmaya dahil olan yapan grupların bazıları Tor ve ya benzeri tarayıcılarla ziyaret edilebilen bu oluşumun gizliliğin korunması ve insan haklarının savunulması amacıyla var olması gerektiğini savunurken, bu oluşumun içinde yuvalanmış kanunsuz bir çok yapılanmanın insan güvenliğini ve kişisel bilgileri tehdit ettiğini de göz ardı etmiyorlar. Bu ikilem doğrultusunda yapılan araştırma açık arayla karanlık internet oluşumunun çökertilmesi gerektiğini ön görüyor.

Araştırmanın sonuçları ülke bazında ilginç sonuçları da işaret ediyor. Örneğin Endonezya’da kullanıcıların yüzde 85’i karanlık internetin yok edilmesi gerektiğini savunuyorlar. Meksika ve Çin de yüzde 79’luk bir oranla bu isteği destekliyorlar. Karalık internetin yok edilmesine Amerika yüzde 72, İsveç ve Güney Kore ise yüzde 61 destek veriyorlar.

Ancak tepkiler be olursa olsun, Dark Web oluşumunun tamamen yok edilebilmesi çok da mümkün görünmüyor. 

Google'a Görünmeyen 'Karanlık İnternet' ve 13 Korkunç Gerçek

YORUMLAR