İnternetten Alışveriş Yapıyorsanız Sözleşmelere Dikkat Edin!

İnternetten Alışveriş Yapıyorsanız Sözleşmelere Dikkat Edin!

Türkiye e-ticaret pazarı 30 milyar TL’yi geçti. Buna paralel olarak, çevrimiçi alışveriş yapanların sayısı da 15 milyona ulaştı. Ancak, ürün satın alanlar, sitelerde yazılan satış sözleşmelerini okumadıkları için mağdur olabiliyorlar.

E-ticaret sertifikasyon kuruluşu ETİİX, yapılan siparişlerde sözleşmede yazılı olan mal ve hizmet tanımlarının aynı olmasına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kuruluş, Türkiye’de 100’den fazla e-satış sözleşmesinin incelendiğini ve birçok e-ticaret sitesinde verilen siparişle satış sözleşmesindeki kayıtlı malların tanımlarının birbirine uymadığının saptandığını ifade etti.

ETİİX’in kurucusu İbrahim Tutar, e-ticarette en çok şikayet edilen konuları “Cayma hakkının hile ile engellenmesi”, “Farklı ürün teslim edilmesi”, “Sözleşmede usulsüzlük yapılması” ya da “Ürün iadesinin reddi” olarak sıralarken, “Sadece ürünün resmini gösterip, beğendirilerek satışı yapılmak istenen malların yazılı özellikleri, satış sözleşmesinde detaylı olarak yazılmamışsa, kesinlikle alışveriş yapmayın” uyarısında bulundu.

ETİİX tarafından yapılan uyarıda, çevrimiçi alışveriş yapanların öncelikle; alışveriş yaptıkları sitenin adresine dikkat etmelerini, bu adresi doğrulamalarının önemli olduğuna da dikkat çekti. Uyarıda, alan adının (domain) ayrı bir internet sayfasında kontrol edilmesinin önemli olduğu, ‘domain’de bir harf veya sitenin logosunun rengi bile farklıysa alışverişin hemen durdurulması gerektiği de vurgulandı.

Türkiye’de son olarak güncalleştirilmiş e-ticaret kanunları olduğuna dikkat çeken ETİİX kurucusu İbrahim Tutar, e-ticarette güven damgası ve kayıt zorunluluğu gibi (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, ETBİS kuralları) düzenlemelerle sektörün standartlarının belirlendiğini anlatarak, kullanıcıların her alışveriş girişimlerinde sitelerin bu standartları uyguluyor olduklarını mutlaka kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

E-Ticaret Sitelerine Yeni Zorunluluk Geliyor

e-Ticaret Sitelerine Yeni Güvenlik Kriterleri Geliyor

Türkiye Merkezli Olmayan E-ticaret Şirketlerine Sıkı Denetim Geliyor

YORUMLAR